Consilier Credite Senior

SC Express Finance - Institutie Financiara Nebancara SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivele postului:

De a aduce o contributie insemnata regiunii in care isi desfasoara activitatea, prin cresterea numarului clientilor activi si a calitatii portofoliului de credite cat si prin reducerea si mentinerea la un nivel minim a clientilor aflati in intarziere.

Responsabilităţi generale:

• Desfăşoara activităţi de promovare a produselor de creditare către clientul ţintă; de prezentare si vanzare a produselor financiare ale institutiei; analizeaza si proceseaza aplicatia primara de creditare;
• Intocmeste analiza financiara a dosarului de creditare;
• Efectueaza vizite de lucru la solicitanţi pentru evaluarea bunului adus in garantie;
• Pregateste si prezinta cu maxima responsabilitate formularul de recomandare catre comitetul de credit;
• Monitorizeaza portofoliul activ de credite si urmareste îmbunătăţirea continuă a acestuia;
• Participa la colectarea de credite neperformante.

CERINTE

• studii economice superioare,
• minim doi ani experiența anterioara dobândita in activitatea de creditare,
• cunostinte excelente de analiza financiara,
• utilizare PC (MS Office în special),
• iniţiativă, capacitate de analiză şi sinteză,
• excelente abilităţi de comunicare şi organizare,
• abilităţi de vânzare,
• orientat către atingerea obiectivelor,
• disponibilitate la munca de teren (50%),
• permis de conducere categoria B.

BENEFICII OFERITE

• Mediu de lucru intr-o echipă dinamică şi de profesionişti;
• Posibilităţi de dezvoltare a carierei;
• Pachet salarial motivant.

Express Finance - Instituţie Financiară Nebancară S.A. este o societate pe acţiuni cu capital integral străin, al cărei acţionar majoritar este CHF International. CHF International este o organizaţie non-profit din SUA, care abordează diferite programe prin soluţii sociale, de mediu sau economice adecvate, în scopul asigurării sustenabilităţii dezvoltării ulterioare a comunităţilor într-un ritm constant.

Cu o experienţă de peste 50 de ani în proiecte locale şi internaţionale, CHF International lucrează anual în 30 de ţări, promovând principiile democratice pentru realizarea, întărirea şi promovarea schimbării în cadrul instituţiilor locale şi a comunităţilor şi pentru elaborarea deciziilor asupra politicilor de recunoaştere şi sprijin pentru populaţiile cele mai vulnerabile ale lumii.

CHF International şi-a extins activităţile de la microfinanţarea pentru locuinţe la asistenţa în caz de calamităţi, managementul mediului, reabilitarea infrastructurii, dezvoltarea economică, dezvoltarea societăţii civile şi sprijin în situaţiile post-conflictuale.

După 11 ani de activitate de creditare prin CHF International, Express Finance este succesorul instituţional al operaţiunilor de creditare către sectorul microîntreprinderilor şi al întreprinderilor mici şi mijlocii (MIMM) din România. Express Finance continuă strategia CHF International în deservirea clienţilor care doresc un acces simplu şi convenabil la credite.