AGENT VANZARI ANVELOPE - zona ARAD

BEDELCO EAST EUROPE SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Identifica clientii noi, initiind contactul cu acestia ;
Mentine si dezvolta relatiile cu clientii existenti, in concordanta cu politica comerciala a companiei si respectarea procedurii de vanzare;
Intocmeste si prezinta ofertele clientilor conform necesitatilor acestora si politicii firmei;
Asista clientul pe tot parcursul procesului de vanzare;
Intocmeste facturile catre clienti;
Raspunde de incasarea la timp a tuturor facturilor emise catre clientii gestionati, se implica activ in colectarea sumelor restante de la clienti, cu respectarea procedurilor de incasare;
Face propuneri de alcatuire a stocului minimal de anvelope in conformitate cu necesitatile clientilor;
Redacteaza contractele de vanzare-cumparare anvelope, urmareste periodic derularea acestora (vanzari/livrari/incasari), analizeaza trimestrial rezultatele vanzarilor;
Prezinta rapoarte de activitate conform procedurilor existente, transmite superiorilor informatii privind piata anvelopelor, competitorii (preturi, oferte speciale, actiuni promotionale);
Indeplineste sarcinile de serviciu solicitate de superiorul ierarhic pentru desfasurarea activitatilor curente;
Foloseste just si rational mijloacele puse la dispozitie pentru indeplinirea sarcinilor de serviciu, urmareste respectarea bugetului de cheltuieli alocat;
Participa activ la solutionarea reclamatiilor produselor aflate in perioada de garantie, cu respectarea procedurilor aferente;
Isi planifica modul de actiune;
Participa activ la actiunile de marketing / promovare organizate de Companie;
Efectueaza deplasari frecvente in afara firmei (in localitate, in tara si daca este cazul in strainatate) pe baza de odin de deplasare;
Cunoaste din punct de vedere tehnic produsele ofertate;
Cunoaste serviciile oferite de companie, departamentele cu care colaboreaza;
Privind relatiile interpersonale/comunicarea
Raspunde de corectitudinea informatiilor furnizate catre clienti, precum si catre superiorii ierarhici si catre departamentele din firma cu care colaboreaza;
Fata de echipamentul din dotare
- Respecta procedurile interne si instructiunile de folosire legate de utilizarea aparaturii din dotarea departamentului
- Respecta procedurile interne, instructiunile de folosire si dispozitiile legale aplicabile legate de utilizarea autovehicului pe care-l are in folosinta (Anexa 3)
In raport cu obiectivele postului
Raspunde de buna desfasurare a procesului de vanzare la nivelul zonei sale;
Acorda consultanta si feedback clientilor in legatura cu produsele vandute/ ofertate;
Acorda sprijinul necesar in recuperarea creantelor;
Raspunde de corectitudinea datelor cuprinse in documentele pe care le intocmeste si le semneaza;
Raspunde de promovarea imaginii firmei in relatiile cu clientii;
Raspunde de confidentialitatea datelor la care are acces, pe intreaga durata a contractului individual de munca si dupa incetarea acestuia, indiferent de motive
Respecta zona de vanzare si portofoliul de clienti alocate de catre superiorul ierarhic direct;

CERINTE

Raspunde de intocmirea corecta a documentelor comerciale;

BENEFICII OFERITE

Salarizarea este in conformitate cu normele interne ale organizatiei;
Salariul de baza este remuneratia primita pentru realizarea la standarde superioare de calitate a sarcinilor si atributiilor stipulate in prezenta fisa a postului (incluzand Anexele), precum si in contractul individual de munca si in Regulamentul Intern; bonusul este stabilit functie de realizarea targetului conform Anexei 1;
Conform Codului Muncii nivelul de salarizare este confidential, fiind de datoria angajatorului de a aduce la cunostinta salariatului acest aspect; orice abatere de la aceasta norma va fi sanctionata disciplinar conform regulamentului intern al Companiei.

BEDELCO EAST EUROPE SRL reprezinta fosta Divizie de anvelope a CEFIN ROMANIA SRL, cu o notorietate pe piata romaneasca de anvelope de aprox. 10 ani.
In acest moment poate fi considerat intre primii 3 jucatori de pe piata de anvelope din Romania.
Suntem orientati in principal pe vanzarea de anvelope de camion, insa comercializam si a anvelope pentru autovehicule usoare si turisme.