MANAGER DE ZONA - VANZARE PRODUSE PENTRU AGRICULTURA

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectivul principal al Managerului de zona va fi de a asigura derularea unei relatii comerciale profitabile cu clientii actuali si potentiali din zona alocata si de a promova produsele in acord cu strategia companiei si politica de marketing si comerciala.

Principalele responsabilitati ale postului sunt:
- prin colaborarile pe care le initiaza - asigura indeplinirea targetului de vanzari si incasari pe zona alocata
- contacteaza si viziteaza clientii/potentialii clienti urmarind promovarea produselor companiei
- prezinta intreaga gama de produse cat si ofertele speciale tuturor clientilor / potentialilor clienti
- raspunde de implementarea politicii de vanzari si marketing in zona sa de activitate
- raspunde de dezvoltarea raporturilor dintre clienti si companie (largirea numarului de clienti, a gamei de produse, a valorii comenzilor)
- urmareste activitatile desfasurate in piata de companiile din acelasi domeniu de activitate
- face raportari saptamanale/lunare/trimestriale în legatura cu : nivelul vanzarilor/obiectivele atinse/clientii vizitati/rezultatele obtinute la fiecare vizita/ actiunile competitorilor
- contribuie la construirea si consolidarea planului de vanzari anual pe zona desemnata prin intocmire de forecast-uri (plan previzionat de vanzari) pe produse/culturi/zone
- supravegheaza derularea contractelor comerciale din zona sa urmarind toate aspectele ce privesc: negocierea termenilor contractuali, intocmirea contractelor, livrarile, alocarea de resurse umane si logistice, transport de produse, incasari.

CERINTE

- absolvent studii medii/superioare (de preferinta - Horticultura/Agricultura)
- minim doi ani - experienta intr-un post similar
- abilitati de vanzare, negociere, comunicare, relationare
- organizare, proactivitate, loialitate
- disponibilitatea de a calatori frecvent in teritoriu
- permis de conducere categoria B

BENEFICII OFERITE

- pachet salarial motivant (masina, telefon mobil, bonusuri in functie de vanzari si incasari)