Cat la suta din firmele de plasare sunt serioase?

Moderator: frincu_mariana

Mesajde ALINEL » Dum Mai 20, 2007 8:27 am

E cineva care a avut succes in munca in Cipru sau Grecia ma intreb? Caci numai probleme am auzit in legatura cu munca in Cipru de exemplu, si majoritatea ofertelor sunt in Grecia si Cipru? sunteti de acord?
Si care sunt firmele acelea care nu iau comision in Romania pentru plasare forta de munca in strainatate, iau chiar niste comisioane uriase probabil si de la angajator si de la lucrator, asta e intrebarea,
Eu stiu una singura si am cam luat teapa si cu aia, nu as prea recomanda-o avand in vedere ce atomsfera era la bordul acelui colectiv si ce fel de sef era.
ALINEL
Nou venit
Nou venit

In legatura cu niste firme.

Mesajde Cougar » Mar Mai 22, 2007 12:32 pm

Servus la toata lumea.
Sunt asistent medical si am aplicat la o firma din Romania, mai exact Cluj Napoca, am primit documentele necesare pentru a putea fi inregistrat in Irlanda in registrul Asistentilor Medicali de la ei, pana aici toate bune, mi-au fost trimise formularele prin Prioripost si am trecut la completarea lor pe la diverse institutii. Am gasit firma pe internet, am vazut si oferta si este convenabila. Dar, acum intervine ceva, la depunerea actelor cei de la CLuj mi-au cerut 150 RON, iar dupa ce imi vine recunoasterea si contractul de munca din Irlanda mai trebuie sa dau 700 RON.
Intre timp am intrat in contact cu o firma din Bucuresti, care are aceeasi oferta si lucreaza printre altele si cu firma respectiva din Irlanda (trebuie sa mentionez ca pe formularele din Irlanda de aplicare pentru inregistrare in registrul asistentilor medicali de la ei este trecuta aceasta firma din Irlanda), dar acestia nu mi-au cerut nimic, spunandu-mi ca isi incaseaza comisionul de la firma din Irlanda. Pana aici toate bune. Dar ca sa ma inregistrez trebuie sa platesc 419 euro la firma din Irlanda, pe cand in formulare scrie ca inregistrarea in registru costa 170 euro taxe irlandeze, restul pana la 419 nu inteleg unde se duc. Si inca una buna, pe formulare se scrie ca pentru achitarea taxei in Irlanda se foloseste credit card. Avand prieteni in Irlanda i-am rugat sa se intereseze despre firma respectiva, si intradevar au gasit-o dar prientenul meu care s-a interesat a spus sa am grija, patronii sunt 2 frati greci (stiti si voi, de la greci nici daruri sa nu iei....), si este inregistrata ca un fel de asociatie familiala.
Odata cu documentele primite de la Cluj, mi s-a trimis si un contract de mediere in valoare de 150 RON.
Am verificat firmele respective la ITM din judetele unde sunt inregistrate si au ca activitate plasarea fortei de munca si nu le-am gasit inregistrate. In schimb una dintre firme are postata pe site o adeverinta prin care semnata si stampilata de ITM respectiv prin care se spune ca nu au fost reclamatii la adresa ei.
Si acum intrebarile:
- sa merg mai departe cu firma care nu-mi cere comision?
- daca nu am semnat contractul de mediere sunt legat cu ceva de aceasta firma?
- daca nu le-am gasit inregistrate la ITM mai are rost sa continui?
Cougar
Nou venit
Nou venit

Mesajde frincu_mariana » Mar Mai 22, 2007 9:16 pm

Multe taxe, cam "incalcit" drumul catre Irlanda. Daca intr-adevar firma nu este inregistrata la ITM nu cred ca este semn bun. Un sfat este greu de dat de catre o persoana nefamiliarizata cu regimul documentelor pentru munca in strainatate. Poate un avocat ar fi potrivit sa te consilieze...cu toate ca asta presupune alti bani, alt timp necesar. Dar poate merita in conditiile in care iti doresti sa pleci cu acte in regula, si chiar ar fi bine sa pleci linistit.
Si contractul din Irlanda ar fi bine sa il vada un jurist, legile din aceasta zona a legislatiei muncii sunt mai putin cunoscute
frincu_mariana
Site Admin
Site Admin

Mesajde chance » Lun Mai 28, 2007 2:06 pm

Atentie mare cu GRECIA! Eu am plecat legal (cel putin din punctul meu de vedere), printr-o firma din tara care are o firma partenera din Grecia. Am avut noroc ca am avut bani sa ma intorc acasa. Dupa trei zile de munca - zi lumina - in housekeeping si bucatarie, am aflat ca grecul nu intentiona deloc sa ma plateasca ca si in contract. Pe langa asta, la refuzul meu de a munci mai mult de 10 ore pe zi (8 fiind normal, orele suplimentare nu erau nici atat platite), grecul a promis ca nu imi va mai da nici mancarea pe zi (mancam foarte putin, fiind tot timpul contra cronometru. In trei zile am mancat de 3 ori si mai nimic).
Nu va pot povesti cum am plecat de acolo. A trecut mai bine de o luna si inca mai am cosmaruri. Nu cred ca mai am curajul de a mai pleca vreodata, desi as avea mare nevoie de bani.

Greseala mea a fost ca m-am bucurat foarte mult de oferta ce mi s-a facut. Am considerat firma serioasa, desi nu discutasem cu dansii decat telefonic si pe net, pana si contractul l-am primit tot in forma aceasta. Am pierdut si banii pe drumul dus intors, plus o multime pe langa. M-am bucurat deoarece am considerat ca la varsta mea (3... de ani), era un noroc sa gasesc un CONTRACT LEGAL. Visul meu era de cativa ani buni sa plec pe vas, asta nefiind posibil (din cauza varstei si anii au trecut de atunci) am renuntat.

Parerea mea este ca nici intr-o alta tara nu poti avea garantia reusitei. Depinde foarte mult de norocul pe care il ai, pentru ca de incredere in firmele de aici nici nu poate fi vorba. Si mai cred ca, intr-adevar, firmele ce isi posteaza anunturi pe net ar trebui verificate, macar de ITM din cand in cand.
chance
Nou venit
Nou venit

Mesajde madalina1910 » Vin Iul 13, 2007 4:17 pm

Asa cum au mai spus si alti cred ca cel mai usor ar fi sa faceti o lista cu firmele serioase si una cu cele care dau tepe.Macar cu cele serioase sa stim si noi la ce firme sa apelam ar fi mai usor si pt. noi.
madalina1910
Nou venit
Nou venit

Mesajde Ali baba » Joi Feb 07, 2008 11:14 pm

a auzit cineva de EOS UK?
Ali baba
Nou venit
Nou venit

Mesajde cypanu » Vin Feb 08, 2008 12:44 am

ce parere aveti de USTravel? Credeti ca e firma serioasa?
cypanu
Nou venit
Nou venit

Mesajde ionescumarian » Mar Apr 15, 2008 11:31 am

ALINEL scrie:E cineva care a avut succes in munca in Cipru sau Grecia ma intreb? Caci numai probleme am auzit in legatura cu munca in Cipru de exemplu, si majoritatea ofertelor sunt in Grecia si Cipru? sunteti de acord?
Si care sunt firmele acelea care nu iau comision in Romania pentru plasare forta de munca in strainatate, iau chiar niste comisioane uriase probabil si de la angajator si de la lucrator, asta e intrebarea,
Eu stiu una singura si am cam luat teapa si cu aia, nu as prea recomanda-o avand in vedere ce atomsfera era la bordul acelui colectiv si ce fel de sef era.

Feriti va de muncit in tarile la sud de noi: Grecia, Cipru,etc
Numai grozavenii!
ionescumarian
Nou venit
Nou venit

Mesajde testeronline » Dum Mai 04, 2008 2:33 pm

Cougar ai cautat organismul oficial care se ocupa de recunoasterea diplomelor de asistenti medicali in Irlanda? Ai putea lua legatura direct cu ei si ai scapa de intermediari greci.

Ca o concluzie a threadului: se pare ca Grecia + Cipru sunt cele mai predispuse sa fie destinatii dezamagitoare.

Ca un sfat: cautati sa ajungeti intr-o tara unde nivelul de trai e sensibil superior celui din Romania.
testeronline
Nou venit
Nou venit

Mesajde maiu » Mie Mai 28, 2008 1:27 pm

am lucrat afara la negru,e plin de comisionari,fara ei e greu sa muncesti .deobicei dai 5 e pe zi,dupa ce primesti banii
maiu
Nou venit
Nou venit

Re: Cat la suta din firmele de plasare sunt serioase?

Mesajde Raul » Mar Iun 17, 2008 4:24 pm

allyen scrie:V-ati pus aceasta intrebare?
E cineva care a plecat cu vreo firma de pe acest site?Ma gandesc ca nu toate firmele sunt serioase si te poti trezi si fara banii care i pretind ca ,comision si fara job :cry:
Ar fi interesant daca am putea face un clasament de incredere al firmelor care intermediaza forta de munca in strainatate ,am putea scoate de pe piata teparii!
Dar sigur aici au cuvantul cei care au ceva experienta in contact cu aceste firme(cei care au reusit sa plece si cei care au pierdut banii)
Ii asteptam poate invatam si noi din experienta lor!

Eu personal am plecat prin o firma din Miercurea Ciuc....Veco Rom ..se numeste si nu incaseaza nici un fel de comision.Dar sa incep cu inceputul. Am fost sunat de aceasta agentie de plasare pentru niste posturi de soferi in UK pentru Tesco. Tesco este o firma mare si stiam despre ea din anul trecut cand am mai fost in UK la munca. Pentru ca stiam destule despre Uk le-am pus o gramada de intrebari mai ales ca stiam ca in anumite domenii nu poti lucra decat ca si self employed. Ideea este, ca in mare parte am primit raspunsuri care m-au multumit. Dupa aceea am fost sunat de partea engleza, pe care eu la momentul acela am crezut ca sunt reprezentanti Tesco. De aici au inceput sa se complice lucrurile, adica ceea ce nu stiam eu la aceea vreme ca nu erau reprezentanti Tesco ci reprezentantii unei alte agentii de plasare a fortei de munca dar de acesta data din UK. Aceasta agentie se numeste Southern Recruit pentru cei interesati.
Cert este ca am ajuns in UK si am luat teapa. De la faptul ca ni s-a promis training, asistenta pentru intocmirea actelor de self employed, am ajuns si practic nu ni s-a acordat nici un fel de sprijin vizavi de intocmirea sau barem demararea actelor, nu s-a asigurat pentru cei care lucreaza o continuitate a muncii. Ca sa inteleaga toti cei care citesc....prima serie care a ajuns acolo si care lucreaza din simplul fapt ca au ajuns acolo, nici barem cei de acum 3 luni nu li s-au demarat actele.......doar unii dintre ei au inceput incet, incet sa-si faca singuri actele ca sa fie corecti din punct de vedere legal.
In aceeasi oala cu Veco Rom este si o firma din Tulcea care trimite pentru aceleasi posturi, dar in plus de Veco Rom incaseaza si un comision de 750 de euro.
Oricum cine doreste detalii despre ce s-a intamplat las un ID de mess pentru a fi contactat:

claudiuclaudiu67

Sper sa fiu de ajutor celor care vor sa lucreze ca ,,soferi in Anglia" pentru firma din Tulcea, Veco Rom din Miercurea Ciuc si pentru Southern Recruit din Anglia.
Raul
Nou venit
Nou venit

Re: Cat la suta din firmele de plasare sunt serioase?

Mesajde Emma » Mie Iun 18, 2008 7:12 pm

fbc scrie:itradevar avem o vina ca dam comisioane da cei din romania nu au nici un drept sa ia comisioane ca nu fac nic

As avea si eu o intrebare. Daca aceste firme nu fac nimic dar iau banii, de ce nu faceti nici voi nimic si sa luati banii?
Ar trebui sa studiati ceva mai bine legea 156/2000 cu modificarile ulterioare, ar trebui sa stiti ca romanii nu au degeaba "renumele" pe care-l au in strainatate, sa nu mai fiti atat de chitibusari si sa puneti mana sa va gasiti singuri un loc de munca in strainatate daca vi se pare atat de simplu. :lol:
Emma
Nou venit
Nou venit

Furt pe fata

Mesajde danelu » Joi Apr 09, 2009 9:19 am

Eu vreau sa plec in strainatate dar sunt dezgustat de cati comisionari exista. Mie mi se pare enorm de mult sa dai cateva sute de euro pt. un contract in strainatate. Vai de noi...ca romanu ii tot roman...:D
Eu nu inteleg o chestie. Cica trebuie sa platesti 150 de euro la semnarea contractului de mediere (cica taxa de inregistrare) si daca esti respins ti se returneaza 30% din suma. Sa va fie rusine !!! (asa nu se numeste furt?)
danelu
Nou venit
Nou venit

Mesajde any_268 » Joi Apr 09, 2009 9:28 am

si eu vreau sa plec si in palma de mallorca si intampin aceeasi problema...
any_268
Nou venit
Nou venit

comisionari

Mesajde danelu » Joi Apr 09, 2009 9:43 am

Pan la urma cred ca acesti ''comisionari'' resping pe toata lumea si ei se aleg cu 70% din suma platita pt. asa numita ''taxa de mediere''.
F tare d-le. Cred ca o sa imi fac si eu o firma de plasare a fortei de munca, k se castiga f. bine si nu-i munca grea (stai in fotoliu si minti populatia; la sta se pricepe tot romanu).
danelu
Nou venit
Nou venit

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Munca in Strainatate - reusita sau esec?