Auditor senior

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Intocmirea situatiilor financiare stand-alone IFRS;
- Efectuarea operatiunilor de subconsolidare si consolidare specifice unei structuri de grup;
- Ajustari conform IFRS verificand si procesand informatiile transmise si completate de personalul financiar din cadrul grupului;
- Intretinerea si imbunatatirea aplicatiilor Excel care stau la baza pregatirii situatiilor financiare IFRS si notelor la situatiile financiare;
- Monitorizarea pending-urilor si realizarea planificarii etapelor procesului de audit;
- Efectuarea reconcilierii pe tipuri de indicatori, a rezultatelor financiare preliminare de management vs rezultate auditate individuale si consolidate;
- Intocmirea altor rapoarte financiare si de analiza care au la baza rezultatele auditate RAS si IFRS;
- Efectuarea testelor si misiunilor specifice de audit financiar in cadrul grupului;
- Contribuirea la redactarea de proceduri financiare specifice in domeniu;
- Interactionarea si configurarea impreuna cu departamentul IT, in baza specificatiilor functionale transmise,a rapoartelor conform cerintelor de auditare;
- Existenta responsabilitatilor legate de monitorizarea si derularea contractelor de audit, consultanta financiara la nivel de grup.
- Recomandare tratament contabil pentru contractele incheiate de companie, inainte de contabilizarea acestora.
- Dezvoltare in sistemul EPR Oracle a solutiei de consolidare

CERINTE

- Studii superioare economice (contabilitate si informatica de gestiune, finante banci)
- Experienta pe o pozitie similara minim 3 ani
- Cunostinte avansate RAS, IFRS
- Cunostinte de consolidare situatii financiare anuale
- Cunostinte de baza in domeniul fiscal si de audit
- Certificarile in domeniul audit (ACCA), contabil, fiscalitate constituie avantaj
- Cunostintele privind operarea si functionarea sistemului ERP Oracle constituie avantaj
- Limba engleza - nivel avansat
- MS Office - nivel avansat
- Abilitati de comunicare si relationare, atitudine proactiva
- Responsabilitate, atentie la detalii, capacitate de analiza si sinteza, de a surprinde imaginea de ansamblu a rezultatelor
- Capacitate de organizare

UTI SYSTEMS este un integrator de sisteme care furnizeaza solutii complete pentru sisteme de securitate, tehnologia informatiei si comunicatii, inginerie civila, folosind tehnologii si echipamente fabricate de producatori de renume, ca si aplicatii software dedicate.

Divizia Sisteme de Securitate cuprinde departamente ale caror competenta acopera o gama larga de servicii in domeniile ingineriei si a integrarii de sisteme complexe de securitate, cercetarii si dezvoltarii de produse hardware si software, ca si al managementului de proiecte si consultantei.

Misiunea Diviziei Sisteme de Securitate

- De a consolida pozitia UTI pe piata sistemelor de securitate complexe
- De a deveni leader pe piata sistemelor electronice de aparare si senzorilor
- De a oferi solutii globale pentru securitatea clientilor

Locul pe piata:
UTI SYSTEMS, prin Divizia Sisteme si Servicii de Securitate este lider in domeniul sistemelor integrate de securitate complexe.

Personal: UTI Sisteme de Securitate are in prezent un nr. de 1200 salariati