Descriere

Titlu post Director judetean retail
Locaţie Cluj Napoca
Nume organizaţie Cluj
Descriere departament Banca Comerciala Romana is the most important financial group in Romania, employing around 8,700 people and developing  financial & banking businesses on both local and international markets . As an universal bank, with a network of almost 650 branches across the country, we offer our retail clients a wide range of products and services, at the highest quality and professional standards. We are also focusing on Corporate clients, serviced via 50 Business Centers located in Romania?s main cities. Since 2006 we are part of Erste Bank, an Austrian based financial group. Erste Group with more than 50.000 employees is a leading player in the financial sector in Central and Eastern Europe, offering financial services to more than 16,6 million clients and operating in 8 countries: Austria,Czech Republic, Slovakia, Hungary, Croatia, Serbia, Romania and Ukraine. BCR is the largest and most prestigious Romanian bank that motivates and challenges us, its employees, to be the best in our line of service.
Descriere scurtă

Rolul postului:

  • Coordonarea intregul judet in limitele de competenta si avand responsabilitatile stabilite in normele si reglementarile BCR
Descriere detaliată

Responsabilitati specifice:

  • Este responsabil pentru probleme legate de personal - dezvoltare, organizare, conducere, motivare si coaching.
  • Se angajeaza in activitati de training si formare profesionala pentru angajatii BCR din aria sa de coordonare, specializare si competenta;
  • Asigura managementul, coordoneaza si realizeaza activitati de achizitii si marketing pentru sucursale;
  • Contribuie la crearea unei comunicari eficiente cu clientii clients
  • Creaza strategii si concepte de afaceri in regiunea coordonata in conformitate cu conceptul strategic al BCR si EBG;
  • Asigura managementul sucursalelor (realizeaza evaluarea directorilor executivi de unitati, efectueaza defalcarea planului de afaceri pe sucursale, coordoneaza dezvoltarea retelei de sucursale din judet, propune investitiile in retea, resurse umane etc.);
  • Asigura suportul metodologic si de specialitate pentru unitatile aflate in responsabilitatea sa;
  • Indruma si controleaza in mod direct activitatea Directorilor Executivi de unitati subordonati. Coordoneaza si efectueaza evaluarea Directorilor Executivi de unitati pentru a eficientiza procesele si activitatile realizate, inclusiv cele de personal si salarizare (motivare).
  • Coordoneaza si colaboreaza cu Directorul Executiv Regional Retail pentru a sustine buna functionare a retelei de unitati (activitati de marketing, resurse umane, dezvoltare produse, achizitii, securitate etc);
  • Asigura managementul resurselor umane in ceea ce priveste cantitatea, calitatea, dezvoltarea si structura sa;
  • Mentine in limitele aprobate a  numarului de angajati in sectorul pe care il coordoneaza;
  • Pregateste datele necesare pentru realizarea planului de afaceri si planului financiar;
  • Raspunde pentru realizarea sistemului de control intern si pregateste colectarea datelor care urmeaza sa fie auditate ;
  • Coordoneaza, motiveaza si asigura coaching-ul subordonatilor pentru maximizarea eforturilor si eficientei;
  • Intocmeste bugetul pentru sectorul pe care il coordoneaza;
  • Asigura respectarea standardelor privind tipul sucursalei si programului de functionare a acestora precum si a proceselor de optimizare retea din sector;
  • Propune defalcarea planului de afaceri in cadrul sectorului pe care il coordoneaza;
  • Participa activ in proiectele care se deruleaza in retea si sprijina initiativele din partea unitatilor teritoriale.
Cerinţe post
  • Studii universitare 5 ani experienta profesionala din care 3 ani in institutii financiar bancare;
  • Cunostinte generale despre produse (toate produsele si serviciile bancare)
  • Tehnici de management al vanzarilor
  • Tehnici de control si monitorizare
  • Cunostinte economice generale (indicatori financiari ai corporatiilor romanesti si internationale)
  • Cunostinte privind legislatia corporatiilor romanesti
  • Analiza nevoilor consumatorului
  • Cunostinte generale ale pietei si industriei
  • Competente IT
  • Cunoasterea limbii engleze nivel avansat
  • Potential de lider
  • Competente de vanzari (orientare catre client si servicii)
  • Spirit de echipa si capacitate de comunicare
  • Capacitate de a gasi solutii creative
  • Capacitate de analiza
  • Orientare catre performanta
  • Spirit organizatoric
  • Nivel ridicat de integritate si incredere
  • Flexibilitate
Detalii suplimentare
Mod de candidare   Pentru a aplica, acceseaza urmatorul link:https://recrutare.bcr.ro/OA_HTML/IrcVisitor.jsp?L=RO
Experienta relevanta in domeniu   G. 5-10 ani
Nivel cariera   C. Nivel mediu (peste 3 ani)
Categorie post   Angajati cu Experienta
Categorie de angajare   Perioada nedeterminata de timp