Inginer Proiectat Jigs & Tools – Middle Level (m/f)

GURUCAD SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

In prezent suntem in cautarea a 3 Ingineri Proiectati CATIA V5, specializati in proiectarea de Jigs & Tools pentru industria aerospatiala si auto, in consolidarea echipei noastre de inginerie. Postul este localizat in Judetul Ilfov, activitatea urmand a se desfasura la sediul companiei noastre si cu posibilitatea de deplasare punctuala la sediile clientilor.

Inginerii Proiectati CATIA V5, specializati in Jigs & Tools, vor fi responsabili pentru proiectarea si dezvoltarea de jigs & tools: linii de productie / asamblare / positionare / gaurire / nituire / fabricare piese din materiale composite, dispozitive de transport a sectiunilor / aripilor de avion, scule, dispositive, unelte...

Aptitudini:
- Pasionat de inginerie mecanica;
- Abilitati de comunicare, organizare, atentie la detalii si capabil de lucru in echipa;
- Persoana proactiva, motivata, deschisa la nou, inovatoare;
- Dispus la deplasari in tara si strainatate de scurta durata (intre 1-3 luni)

Responsabilitati:
- Proiectarea si dezvoltarea de jigs & tools cu ajutorul CATIA V5;
- Realizarea proiectelor de inginerie in domeniul aerospatial, identificarea solutiilor tehnice si urmarea proceselor prestabilite de realizare cu succes a proiectelor;
- Desenarea si dimensionarea pieselor, ansamblelor si subansamblelor utilizand CATIA V5, respectand standardele si metodologiile impuse;
- Realizarea modelelor parametrizate 3D si a desenelor de executie/ansamblu/instalare in 2D;
- Realizarea cotatiilor functionale ale pieselor si pregatirea documentatiei si rapoartelor pentru fabricatie;
- Stabileste criterii si metode de verificare si control impreuna cu responsabilul de proiect (check-lists, workflows…);
- Informeaza responsabilul de proiect in ceea ce priveste stadiul proiectului (delivery plan, tracking lists…).

CERINTE

Competente profesionale:
- Inginer cu diploma in Inginerie mecanica (exclusi studenti sau masteranzi in curs);
- Experienta tehnica ca Inginer Proiectant Mecanic cuprinsa intre 3-5 ani (industria aerospatiala specializarea Inginer Proiectant CATIA V5 Jigs & Tools);
- Cunoasterea metodelor si proceselor Airbus si Boeing, familiarizat cu normele de confidentialitate impuse de companiile mentionate anterior;
- Utilizare softului CATIA V5 la nivel avansat (Part Design, Assembly Design, Generative Shape Design si Drafting);
- Cunoasterea metodelor de lucru cu skeleton in CATIA V5 specifice companiilor Airbus si Boeing (alternativ BMW/Audi/VW/Daimler);
- Foarte bune cunostinte de lucru cu parametric, formule si lunk-uri intre piese/ansamble in interiorul CATIA V5;
- Bune cunostinte de cotare ISO;
- Cunostinte bune de limba engleza - conversational si tehnic;
- Cunoasterea limbii germane – considerata avantaj;
- Disponibilitate pentru training de specialitate in Germania.

BENEFICII OFERITE

Beneficii:
- Lucrul intr-o echipa motivata si dinamica de inalta calificare gata oricand sa va ofere sprijin;
- Posibilitati de promovare;
- Programe de formare;
- Aprofundarea cunostintelor tehnice dobandite pana acum in Ingineria Mecanica;

Infiintata in Octombrie 2011 cu accent pe suport pentru GURUCAD Germania in Conceptie, Proiectare - ca Partener Off-Shore GURUCAD SRL realizeaza proiecte de Inginerie si IT in sistemul work-package pentru diferite industrii (Aerospace, Automotive, Medical, Robotica, Construcții Navale, Customer Goods) de la cerintele clientului pana la produsul final.
In activitatile pe care le desfasuram suntem condusi de urmatoarele principii:
- Succesul deplin in realizarea proiectelor;
- Realizarea livrarilor peste asteptarile clientului;
- Promptitudine si competente tehnice avansate pentru finalizarea proiectelor la parametri inalti;
- Proiectele sunt realizate dupa aceleasi proceduri ca si la GURUCAD Germania (mentalitatea germana)
Alte arii de activitate ale GURUCAD SRL sunt: 3D / 2D design de produs, Consultanta, Traininguri, Servicii si Produse IT. Suntem implicați activ în standardizarea proceselor de lucru ale companiilor prin furnizarea de soluții (training, metode, automatizare - macro-uri, API), care sa le ajute in reducerea timpului de realizare a unui produs și construirea de procese stabile corporative care sa îmbunătățeasca know-how-ul general al companiei pentru produsele viitoare.
Inginerii noștri au mai mulți ani de experiență în mai multe industrii-cheie (Aerospace, Automotive, Medical, Robotica, Construcții Navale, Customer Goods) fiind capabili sa se descurce in situatii care sunt fara iesire chiar si pentru clientii nostri.
(www.gurucad.ro)