Coordonator Transport – Maritim, LCL

IB CARGO

Job expirat

RESPONSABILITATI

Sumarul postului:
Gestionarea activitatilor de transport maritim LCL in scopul mentinerii unui flux operational optim pentru clienti / beneficiari;
Mentinerea unei bune relatii cu agentii si partenerii locali de servicii;
Dezvoltarea si mentinerea relatiilor cu clientii din portofoliul companiei la un nivel optim.

Responsabilitati:
Completarea zilnica a tuturor detaliilor legate de transporturile in derulare (data eliberare depozit/preluare, data livrare) in fisierele/sistemele de lucru interne, in mod corect si responsabil;
Cunoasterea si gestionarea termenilor si conditiilor de transport intern si international şi respectarea prevederilor legale cu privire la legislatia vamala;
Organizarea livrarilor catre destinatiile finale în cele mai bune condiţii, avand drept scop optimizarea costurilor si timpilor stabiliti pentru acest proces;
Identificarea solutiilor optime de livrare a marfurilor prin alocarea autovehiculelor adecvate caracteristicilor marfurilor transportate şi comunicarea soluţiilor către colegi/clienţi;
Informarea in avans si in mod constant a documentelor aferente operatiunilor pe care doreste sa le intreprinda catre subcontractori (transportatori rutieri/comisionari vamali/depozitari etc);
Intocmirea si primirea ulterioara a confirmarilor tuturor comenzilor aferente transporturilor pe care le organizeaza, utilizand formularele interne relevante si verificarea respectarii datelor de incarcare/descarcare mentionate in documente, prin asigurarea comunicarii unui status constant al autovehiculelor contractate;
Verificarea facturilor intocmite de furnizori pentru transporturile organizate in sensul asigurarii conformitatii cu comenzile de transport si ulterior, introducerea acestora in sistemul intern de lucru si predarea acestora catre departamentul financiar contabil;
Informarea in mod prompt si proactiv a tuturor partilor implicate in privinta oricaror operatiuni/situatii ce impacteaza in mod direct transportul respectiv;
Verificarea marfurilor in sensul asigurarii eliberarii acestora catre destinatar prin emiterea de “Release order” din sistem, emitere ce urmeaza a se face numai in baza dovezii platii facturilor emise (cu exceptia cazului in care a fost incheiat un alt acord prin contract/comanda) si a primirii de catre companie sau subcontractorii companiei a documentelor de transport Bill of Lading in original (in cazul in care acestea au fost emise in original).

CERINTE

Viitorul nostru coleg / Viitoarea noastra colega:
Are cel putin 1 an experienta in domeniul transporturilor maritime;
Este caracterizat/a de seriozitate/responsabilitate, loialitate, hotărâre, adaptabilitate, autocontrol, atitudine pozitivă;
Poseda spirit de observaţie, răbdare, viteză de reacţie, capacitate de orientare în spaţiu, abilitati de comunicare eficienta si proactiva;
Are un grad ridicat de cunoastere al aplicatiilor MS Office, in special Excel;
Cunoaste limba engleza la nivel fluent atat verbal, cat si scris.

BENEFICII OFERITE

Conditiile se vor discuta in cadrul interviului.

IB Cargo SRL (www.ibcargo.com) este o companie de servicii activa in industria transporturilor de marfa. Cu mai mult de 2000 de companii din Romania si strainatate care i-au acordat incredere anul trecut, IB Cargo a gestionat 36 de mii de expedieri pe cale rutiera, a contractat transportatori pentru mai mult de 20 milioane de kilometri, a livrat 1,6 milioane de kg de bunuri prin intermediul transportului aerian si 3800 de TEU pe cale maritima in intreaga lume.
Portofoliul IB Cargo include toate solutiile de transport de marfuri: rutier, aerian si maritim, managementul incarcaturilor cu timp de livrare critic, suport in efectuarea formalitatilor vamale, actiuni de consolidare, totul pentru a ajuta beneficiarii sa isi optimizeze costurile de transport, prin respectarea legislatiei aplicabile, sa se redreseze dupa situatii critice si sa isi exploateze pontentialul in mod optim.
Infiintata in anul 2008, IB Cargo isi are sediul in Bucuresti, Romania, cu sucursala in portul Constanta si este certificata: IATA, FIATA, AEO, ISO 9001:2008, ISO 27001, fiind in joint-venture cu compania germana Interfracht.