Consilier juridic/ Asistent departament juridic - perioada determinata 2 ani

Euromedia Group SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- acorda suport in activitatea sefului departament juridic si departamentelor societatii;
- reprezinta societatea pe probleme juridice in fata autoritatilor locale si centrale, Registrului Comertului si in fata instantelor judecatoresti de drept comun si arbitrale (daca este cazul), precum si in relatiile cu clientii/colaboratorii societatii.
- demarareaza formalitatile si demersurile necesare pentru recuperarea pe cale legala a datoriilor „client” catre societate, dupa consultarea cu seful direct si anume: notificari, somatii, procese – verbale, cereri de valoare redusa, actiuni drept comun etc.
- verificare periodica a pachetului de legi cu impact asupra activitatii societatii,
- sub indrumarea sefului direct intocmeste acte, contracte, actiuni in numele si pentru societate;
- organizeaza agenda biroului din punct de vedere al termenelor pentru lucrarile ce trebuie rezolvate;
- organizeaza si inregistreaza dosarele si lucrarile biroului;
- tine evidenta termenelor pentru dosarele Societatii aflate pe rolul instantelor judecatoresti;

CERINTE

• Studii superioare finalizate / an terminal/ masterand – profil juridic;
• Experienta in activitatea de reprezentare in instante reprezinta un avantaj;
• Cunostinte juridice teoretice de drept (civil/procedura civila, fiscal/procedura fiscala, executari silite, protectia datelor, proprietate intelectuala, contencios administrativ, dreptul muncii, insolventa,directive UE);
• Abilitati de gestionare eficienta a timpul si activitatilor;
• Orientare catre clienti si rezultate;
• Utilizare PC – MS Office;
• Limba engleza – nivel mediu;
• Permis de conducere - categoria B.
• Capacitate de concentrare si atentie la detalii;
• Capacitate de prioritizare si respectare a termenelor;
• Seriozitate

BENEFICII OFERITE

Salariu atractiv, renegociabil dupa o perioada de 3 luni
Tichete de masa
Servicii de medicina muncii si servicii medicale gratuite