Specialist in domeniu Calitatii

SC Osma Plast Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Asigura cerintele de calitate impuse de catre client;
• Contribuie la stabilirea caracteristicilor critice si semnficative, respectiv la revizuirea planurilor de control si FMEA;
• Centralizeaza informatiile si furnizeaza clientului documentele relevante PPAP pentru validare proces;
• Comunica cerintele de calitate si colecteaza/verifica datele rezultate din procesul de productie.
• Elaboreaza instructiuni de lucru, ajutoare vizuale si desene pentru controlul calitatii la posturile de lucru.
• Analizeaza problemele de calitate din productie; face distinctia intre problemele legate de materiale si cele legate de process utilizand metode 8 D
• Coordoneaza procesele de imbunatatire continua in aria de productie.
• Participa in mod direct la procesul de imbunatatire continua, prin intocmirea si urmarirea rapoartelor de neconformitate interna;
• Tine evidenta si gestioneaza documentele si inregistrarile aferente controlului calitatii produselor, inclusiv cele privind pregatirea si instruirea personalului in acest domeniu;
• Identifica deficientele de calitate si tine evidenta abaterilor de la calitate;
• Gestioneaza produsul neconform prin activitati de reprocesare / rework;
• Efectueaza instruiri de calitate referitoare la tipurile de defecte pentru operatorii producţie.
• Contribuie in mod direct la reducerea scrap-ului pe linia de fabricatie

CERINTE

• Experienta relevanta in domeniul de injectie mase plastic(reprezinta un avantaj);
• Cunostinte despre: Process Flow Chart, Material Flow, FMEA, PPAP, 8D Problem Solving, Control Plan,Diagram Fishbone (reprezinta un avantaj);
• Cunostinte de limba engleza sau italiana(reprezinta un avantaj);
• Cunostinte desen tehnic, viziune 3D si interpretare tolerante;
• Cunostinte de operare in MS Office
• Cunoasterea modului de efectuarea a controalelor dimensionale , utilizand mijloacele de control puse la dispozitie : subler , micrometru , ceas comparator , calibre , dispozitive de control , etc ..;
• Persoana analitica, atitudine proactiva, orientata spre target si termene;
• Autonomie decizionala;
• Organizat si riguros;

BENEFICII OFERITE

• Salariu motivant;
• Tichete de masa;
• Bonusuri

DESCRIEREA FIRMEI

Productie piese din mase plastice