Inginer telecomunicatii_junior

CLARISMART CONSULTING

Job expirat

RESPONSABILITATI

Clarismart Consulting cauta pentru companie multinationala din Timisoara, o persoana pentru postul de Inginer telecomunicatii_junior.

Responsabilitati:

- Modificarea parametrilor de functionare ai aplicatiilor SW, in vederea mentinerii functionalitatii legaturilor de date intre echipamente
- Analiza defectelor existente in retea si implementarea de noi configuratii pe echipementele de transmisiuni
- Testarea noilor configuratii implementate, inainte de darea in functiune a noii legaturi
- Integrarea de noi echipamente in reteaua clientului final (GSM, UMTS, LTE)
- Reconfigurarea echipamentelor deja existente in retea (extinderea capacitatii, inlocuirea cu echipamente de generatie mai noua, upgrade se software, testarea noului soft)
- Implementarea modificarilor de parametri(actualizarea relatiilor de adiacenta, putere de emisie, reducerea interferentelor).

CERINTE

Cerinte:

- Studii superioare tehnice
- Cunostinte de limba engleza la nivel avansat
- Experienta in instalarea, operarea, configurarea si mentenanta echipamentelor de telecomunicatii
- Cunostinte de utilizare a programelor software, instrumentelor si metodelor specific pentru depanarea problemelor aparute in reteaua operationala a clientului
- Cunostinte generale de standars ITU-IT
- Experienta de lucru in tehnologia de acces radio.

BENEFICII OFERITE

Beneficii:

- salariu fix
- tichete de masa
- asigurare medicala privata
- prime de sarbatori

DESCRIEREA FIRMEI

Recrutare si selectie de personal