Inginer Facilitati (Automotive)

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Coordoneaza si supravegheaza functionarea eficienta a utilitatilor din fabrica in zona administrativa si aria de productie, magazie, parcare si zona din jurul cladirii MAHLE. Mentine buna functionare a utilitatilor (apa, energie electrica, aer contitionat, instalatii de prevenire, detectie si stingere incendii etc.). Coordoneaza activitatea de securitate ,curatenie si managementul deseurilor.

- Participa la procesul de recrutare si dezvolta echipa de facilitati
- Evalueaza, intocmeste planuri de instruire si face propuneri pentru echipa din subordine
- Dezvolta si sustine practicile si sistemele de intretinere a cladirii si echipamentelor
- Programeaza si documenteaza activitatile de intretinere de rutina si preventive.
- Dispune si supravegheaza repararea echipamementelor de mentinere a facilitatilor necesare functionarii fabricii
- Planifica executia activitatilor de reparatie
- Identificarea si inregistrarea echipamentelor ISCIR
- Verificarea documentelor insotitoare ale echipamentelor
- Organizarea anuala a scolarizarii personalului care exploateaza utilajele din domeniul ISCIR
- Planifica si urmareste montarea si punerea in funtiune a unor piese si echipamente
- Respecta normele de protectia muncii si PSI
- Asigura stricta respectare a cerintelor de reglementare a mediului, sanatatii si securitatii
- Formuleaza politice si proceduri pentru a asigura respectarea practicilor si normelor de sanatate si securitate
- Concepe bugetul de utilaje si monitorizeaza performanta lunara
- Coordoneaza subcontractele pentru constructii, remodelarea si intretinerea utilajelor, evacuarea deseurilor periculoase, serviciile de curatenie, echipamentul si serviciile de securitate si antiincendiu
- Supervizeaza serviciul externalizat de paza
- Colaborator cheie si participant activ in comitetul de securitate
- Furnizeaza conducerii rapoarte, conform cerintelor, despre intretinere, utilaje si respectarea normelor de mediu, conform cerintelor
- Ofera asistenta tehnica industriala
- Participa activ la activitatile de “FPT” in cadrul fabricii, inclusiv activitatile de intretinere preventiva totala (TPM)
- Dezvolta, urmareste si publica matricea performantei departamentului.
- Supervizeaza si coordoneaza activitatile de management al deseurilor si substantelor periculoase din zona de care raspunde (manipularea deseurilor si substantelor periculoase conform instructiunilor interne, asigura colectarea selectiva a deseurilor in zona de care raspunde, se asigura de existenta la zi a evidentei deseurilor si substantelor periculoase) pentru a preveni aparitia unor aspecte semnificative de mediu
- Sustine activitatile desfasurate in domeniile managementului sanatatii si securitatii muncii, situatiilor de urgenta si managementul mediului in cadrul zonei de care raspunde
- Responsabil pentru utilizarea eficienta a resurselor

CERINTE

- Studii superioare tehnice
- Minim 2 ani experienta in domeniul tehnic (de preferat electric)
- Cunostinte foarte bune de Electrica
- Cunostinte instalatii pneumatice, hidraulice, sanitare si constructii
- Cunostinte limba engleza, nivel mediu