Electrician Facilitati (Automotive)

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Asigura executarea lucrarilor incredintate de seful ierarhic superior, de calitate si conform normelor de protectiea muncii si PSI, Delimiteaza corespunzator conform N.G.P.M. zona de lucru, Verifica echipamentul de protectia muncii
• Mentinerea curateniei la postul de lucru , si la incheierea lucrarilor in diferite zone
• Se asigura impotriva accidentelor de natura neelectrica care ar putea surveni pe parcursul executarii lucrarii, mai ales la lucrarile la inaltime
• Respectarea procedurilor si a dosarelor tehnice a utilajelor
• Isi insuseste precis ce operatie are de efectuat , faza ,ori operatia de lucru ce are de indeplinit
• Raspunde de sculele , utilajele,aparatele,dispozitivele,uneltele etc.pe care le are in primire
• Intrerupe tensiunea si separa instalatia sau partea de instalatie , dupa caz, la care urmeaza sa lucreze
• Identifica instalatia sau partea din instalatie in care urmeaza a se lucra,
• Verifica lipsa tensiunii si legarea imediata a instalatiei sau a partii de instalatie la pamant si in scurtcircuit
• Autorizeaza accesul de lucru cu foc deschis daca lucrarea o impune
• In caz de accident de munca informeaza primul administratorul despre eveniment
• Are grija la folosirea aparatelor electrice portabile sau fixe sa se conecteze la instalatia de legare la pamant
• Verfica daca schelele de lucru interioare si exterioare sunt instalate pe suprafete nivelate si curate,daca lucrarea de executat presupune schele
• Are grija sa evite concentrarile de materiale si de oameni intr-un singur loc,daca lucrarea este la inaltime,are grija ca materialele sa fie depozitate pentru a nu impiedica accesul si operatiile de transport
• Verifica integritatea izolatiei ,ingradirilor,starea carcaselor,
• Verifica instalatiile de protectie prin legare la nul si/sau legare la pamant
• Participa la scolarizari interne, cat si in afara firmei
• Sarcinile, atributiile si activitatile de mai sus pot fi completate de seful direct in concordanta cu scopul general al postului.

CERINTE

Cunostinte foarte bune despre instalatii electrice
Cunostinte instalatii sanitare si constructii
Cunostinte lacatuserie
Studii medii tehnice (incadrare ca Electrician)