Analist Operatiuni Produse Persoane Fizice- BRD Centrul Regional de Servicii Suport

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura prelucrarea setarilor aferente angajamentelor persoane fizice, inclusiv pentru angajamentele renegociate si restructurate, in sistemele informatice;

- Asigura redactarea/editarea contractelor (credite de consum, imobiliare / ipotecare; acte aditionale, etc.);

- Asigura redactarea tuturor contractelor de garantie , notificarilor catre asiguratori, precum si inscrierea avizelor de garantie reala mobiliara la AEGRM;

- Efectueaza resetarea angajamentelor/ modificarea garantiilor, din initiativa bancii sau la cererea clientilor;

- Asigura inregistrarea, verificarea comisioanelor si a primelor de asigurare;

- Urmareste /asigura indeplinirea conditiilor de aprobare (anterioare punerii la dispozitie a creditului)

- Urmareste primirea din FO a documentelor originale aferente dosarelor de credit (ex contracte de credite, contracte de ipoteca mobiliara / imobiliare, cereri polite de asigurare, etc) si asigura arhivarea acestora;

- Asigura prelucrarea solicitarilor privind actualizarea informatiilor (operatiuni de tip ProGRes) pentru persoane fizice si juridice (ex. actualizari date clienti, inchideri conturi speciale SA,LC,DD / clienti / pachete, blocari / deblocari sume, setari derogari, trageri credite, etc);

- Asigura analiza, verificarea si prelucrarea cererilor DAC (conventii) si de emitere carduri (persoane fizice si juridice);

- Asigura verificarea si prelucrarea mandatelor de debit direct;

- Asigura prelucrarea pentru transfer DAC de pe un cont pe altul, de pe o conventie pe alta, etc;

- Asigura respectarea prevederilor documentelor normative privind Supravegherea Permanenta ;

- Colaboreaza cu compartimentul Supraveghere contabila si intervine in rezolvarea diferentelor BK – GL;

- Asigura actualizarea bazelor de date interne;

- Asigura fiabilizarea bazei de date Clienti / Conturi in sistemul informatic (inclusiv garantii);

- Efectueaza eventuale corectii asupra operatiunilor efectuate;

- Asigura pregatirea documentelor pentru arhivare si transmiterea acestora catre arhiva.

CERINTE

- Cunoastere produse, norme si proceduri asociate

- Cunoastere sisteme si aplicatii informatice specifice

- Cunoasterea legislatiei in vigoare in domeniul bancar

- Orientare spre rezultate ;

- Capacitate de relaţionare şi lucru în echipă;
- Adaptabilitate, eficienta şi iniţiativă;
- Capacitate de analiza şi rezistenţă la stres.

BENEFICII OFERITE

- Contract de munca pe perioada determinata;
- Posibilitatea de a vă alătura unei echipe de profesionişti.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.