Analist Operatiuni Generale

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigura efectuarea verificarilor de conformitate FORCES ON LINE/FACTIVA/ criteriilor generale de eligibilitate in relatia cu clientii;
- Asigura efectuarea operatiunilor ordonate prin “banca la distanta” (Multix, Brd-Net, etc.);
- Asigura gestiunea DAR tehnic;
- Asigura efectuarea punctajului intrabancar ;
- Operatiuni CIP:
- Realizeaza consultarile CIP in numele bancii si/sau in numele clientilor bancii si trimite raspunsul CIP catre solicitantul consultarii.
- Realizeaza toate activitatile conexe incidentelor de plata conform prevederilor legale (corespondenta, file CEC, incasare comisioane etc).
- Asigura prelucrarea solicitarilor privind actualizarea informatiilor (operatiuni de tip ProGRes) pentru clientii PF si PJ;
- Asigura efectuarea operatiunilor legate de setarea conditiilor derogatorii;
- Asigura inchiderea de cont curent (PF/PJ) la cererea clientului
- Asigura modificarea datelor de extras de cont pentru clientii PJ
- Asigura efectuarea operatiunilor de blocari/ deblocari sume/ conturi (exclusiv, operatiunile aferente popririlor);
- Asigura efectuarea tuturor operatiunilor ce tin de gestiunea avizelor AEGRM
- Informeaza corespondentii din CRSC cu privire la inregistrarea/neinregistrarea avizelor precum si motivele respective;
- Verifica inregistrarea corecta a comisoanelor incasate manual aferente operatiunilor efectuate;
- Are responsabilitatea cunoasterii documentelor normative si legislatiei aplicabile operatiunilor cu instrumente de plata in lei si devize si aplicarii corespunzatoare in activitatea zilnica;
- Asigura respectarea prevederilor documentelor normative privind supravegherea permanenta
- Respecta prevederile legislatiei si ale normelor interne ale Bancii privind confidentialitatea informatiilor;
- Asigura pregatirea documentelor pentru arhivare si trimiterea acestora catre arhiva CRSC.

CERINTE

Studii si Experienta:
- Cunoastere produse, norme si proceduri asociate
- Cunoastere sisteme si aplicatii informatice specifice
- Cunoasterea legislatiei in vigoare in domeniul bancar.
- Studii superioare economice generale
- Limba engleza – nivel avansat;

Profilul candidatului:

- Calitati excelente de comunicare
- Buna adaptabilitate si capacitate de reactie rapida la solicitari
- Foarte bune capacitati de relationare si pro activitate
- Atentie la detalii
- Spirit de initiativa
- Spirit de echipa
- Orientare spre rezultate si client

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist
- Tip de contract: Contract pe perioada determinata

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.