AGENT DE TURISM / TICKETING

PARALELA 45 TURISM

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Primeşte clienţii, le analizează preferinţele şi face recomandări privind destinaţiile si caile de transport aerian si terestru;
- Atrage noi clienti persoane fizice, companii si agentii colaboratoare , revanzatoare ;
- Acorda asistenta profesionala clientilor;
- Promovează destinaţiile turistice in legatura cu zborurile alese de clienti şi propune variante turistice posibile pe baza consultării ofertelor;
- Stabileşte împreună cu clienţii destinaţia, modalitatea de transport, data şi alte detalii legate de călătorie;
- Emitere, reemitere, refund-uri bilete de avion in sistemul Amadeus
- Intocmeste documentele de calatorie/zbor necesare turistului pentru serviciile cumparate .
- Emite documentele de călătorie şi face rezervări pentru transportul / cazarea clienţilor;
- Urmareste finalizarea tranzactiei turistice si monitorizeaza gradul de satisfactie a clientilor;
- Întocmeşte documentele de încasare a plăţilor şi voucherelor pentru cărţile de credit
tranzacţionate, eliberează note de plată şi încasează contravaloarea serviciilor oferite;
- Întocmeşte şi înregistrează documentele (oferte, cereri de oferte, comenzi, copii ale voucherelor, facturi, sesizări, reclamaţii etc.) conform regulamentului agenţiei;
- Preia si redirectioneaza reclamaţiile clienţilor in vederea solutionarii acestora de catre conducere.

CERINTE

- Studii superioare - specializarea turism reprezinta un avantaj;
- Experienta minimum 3 ani;
- Experienta in utilizarea sistemelor de rezervari;
- Experienta in utilizarea sistemelor de rezervari bilete de avion (Amadeus);
- Cunostinte generale de turism, destinatii/ produse
- Limba engleza – nivel avansat;
- O alta limba de circulatie internationala reprezinta un avantaj;
- Cunostinte foarte bune de operare PC;
- O atitudine proactiva, deschisa, empatica, dorinica de dezvoltare personala.

Agentia Paralela 45 a fost infiintata in aprilie 1990, fiind una dintre primele trei agentii private din Romania. Astazi, este cel mai reputat tour-operator din Romania, cu o retea nationala formata din 40 de agentii directe sau in franciza. De peste 25 de ani, Paralela 45 a rezistat pe piata turistica romaneasca pentru ca este un brand puternic, sustinut din spate de “brandul” Alin Burcea, omul care contribuit la dezvoltarea turismului in Romania, fiind primul presedinte fondator ANAT (1991-1993) si secretar de stat la Ministerul Turismului (2001-2002).

Membra a celor mai prestigioase asociatii nationale si internationale de profil – ANAT, IATA, ASTA – Paralela 45 ofera turistilor sai servicii complexe: chartere, turism intern si corporate, evenimente, vacante de grup sau individuale, programe sociale si de seniori, croaziere, rezervari de bilete de transport (avion, autocar, tren), rezervari hoteliere, obtinerea de vize turistice, ghizi specializati, inchiriere de masini. “Specialitatea noastra” o reprezinta cele peste 125 de circuite - culturale, istorice pentru care suntem apreciati, multe dintre acestea regasindu-se doar la noi, cu plecari din orasele Romaniei ce dispun de aeroport.