Contabil.

MDA INTERIORS SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Atributii
-conducerea si coordonarea integii activitati economice
-centralizarea de date, situatii financiar – contabile;
-trimite si raspunde la toate emailurile primite pe teme economice;
-inregistari contabile in softul de contabilitate ( deconturi, registrul de casa, extrase bancare, facturi de intrare interne, import si intracomunitare, iesiri de marfa, intrari diverse),
-efectuari de plati,
-intocmire declaratii fiscale/ balanta/ bilant,
-intocmirea statelor de plata,
-supravegherea si verificarea controlului intern
-intocmirea de rapoarte si situatii pentru conducerea societatii.
-intocmeste ordinele de plata (plati furnizori, ordine de plata bugetare);
-inscrie in registre operatiunile efectuate (ordine de plata, remiteri bancare, emitere facturi, evidenta incasari);
-verifica incasarile, provenienta si distribuirea acestora; tine legatura cu bancile, clientii si furnizorii interni, in ceea ce priveste atributiile ce-i revin;
-preia si verifica seturile de documente din departamentele comerciale: de vanzari, depozit, show-room, intocmeste deconturile estimative si deconturile pentru deplasarile externe;
-intocmeste, contabilizeaza si verifica lunar facturile fiscale emise;
-supravegheaza intocmirea facturilor de decontare pentru plati in numele clientului; -indosariaza documentele cu care lucreaza si supervizeaza arhivarea lor; -colaboreaza la tinerea corecta si la zi a evidentei financiare si contabile, precum si la salvarea datelor informatice;
-este responsabil cu activitatile de casierie: plati si incasari, emiteri de chitante, borderou de casa, registru de casa si control;
-este responsabil de caseta de valori / seiful firmei si de soldul de casa;
-raspunde de toate diferentele si inadvertentele existente intre soldul faptic si soldul scriptic al casieriei;
-centralizeaza date, situatii financiar – contabile;
-raspunde tuturor solicitarilor firmei mama MDA din Italia; trimite si raspunde la toate emailurile primite pe teme economice;
-Diverse atributiuni de secretariat si registratura

CERINTE

-Studii superioare economice - contabilitate
-cunoasterea la nivel avansat al legilatiei contabile si fiscale
-experienta intr-un post similar
-experienta in contabilitate minim 3 ani
-membru CECCAR constitue avantaj
-limba engleza este obligatorie
-limba italiana constituie avantaj
-Instrumente de lucru: internet,pachetul office, acces la sistemul informatic de gestiune
-permis categoria B
-urmarirea evidentei contabile pe conturi anlitice
-experienta in contabilitate
-Instrumente de lucru: internet,pachetul office, bune cunostiinte ale sistemul informatic de gestiune: Saga, alte
-permis categoria B constituie avantaj.