inginer agronom pentru productie vegetala

SC AGROPROD 208 SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Impreuna cu superiorul stabileste modalitatile de executie a lucrarilor de specialitate:
• Stabilirea amplasamentului şi a structurii culturilor de cereale
• Pregătirea terenului pentru înfiinţarea culturilor: fertilizare, ierbicide/pesticide, arat
• Înfiinţarea culturilor de camp
• Executarea lucrărilor de întreţinere a culturilor
• Recoltarea si depozitarea culturilor
• Realizarea de studii de mediului pentru a ţine sub control dăunătorii şi plantele parazite şi pentru a proteja solul şi apa
2. Impreuna cu superiorul realizeaza planificarea si aprovizionarea cu materii prime şi materiale
3. Organizeaza si coordoneaza activitatea zilnica a fermei si a subordonatilor
4. Participa fizic la activitate zilnica a fermei localizata Stefanesti jud. Calarasi
5. Conduce procesul agricol din punct de vedere al mainii de lucru, capacitatii agricole si a distributiei resurselor
6. Responsabil de relatia companiei cu diversi terti, ex: APIA, APDRP etc
7. Monitorizeaza mediul agricol si raporteaza rezultatele superiorilor;
8. Supravegheaza utilizarea resurselor materiale, financiare si umane necesare desfasurarii activitatii fermei
9. Supervizeaza contractele de arenda si identifica in teren.
10. Participa la formarea profesionala a personalului
11. Reprezinta compania in relatiile cu tertii
12. Coordonează si participa la efectuarea service-ul echipamentelor şi maşinilor necesare agriculturii
13. Este responsabil de documentaţia pentru suprafaţa gestionata; realizeaza rapoarte cu procedurile agricole .

CERINTE

Diploma de specialitate (culturi de cereale) – studii superioare finalizate
- Experienta de munca de minim 3 ani - experienta de munca
- Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu – atat la nivel conversational cat si in scris
- Cunoasterea problemelor specifice agriculturii romanesti si a cadrului de reglementare (Romania si UE) reprezinta un avantaj ;
- Experienta in agricultura moderna si eficienta ( utilaje, insecticide, pesticide, insamantare dupa metode moderne etc)
- Capacitatea de efort fizic, de organizare a activităţii în funcţie de condiţiile climatice
nefavorabile specifice fiecărui anotimp şi a lucrului în spaţiu deschis
- Mentalitate deschisa si spirit de initiativa
- Capacitate de decizie si asumare a responsabilitatii
- Spirit de echipa si bune abilitati de comunicare

- Preferabila detinerea autoturismului personal pentru deplasari
- Permis de conducere cat. B si , cat. C reprezinta un avantaj (pentru tractoare)

BENEFICII OFERITE

cazare,bonuri de masa ,

agroprod 208 este o companie mica, cu o activitate diversificata in domeniul agriculturii.