Diriginte santier (controlul calitatii)

SGS ROMANIA S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

A) În perioada de pregătire a investiţiei:
•verifică existenţa documentaţiei proiectului ("Planul calităţii", procedurile/instrucţiunile tehnice, autorizaţia de construire şi concordanţa cu certificatul de urbanism, avizele/acordurile), categoria de importanţă a construcţiei şi piesele (scrise şi desenate), precum şi îndeplinirea condiţiilor legale cu privire la încadrarea în termenul de valabilitate;
•studiază proiectul, caietele de sarcini, tehnologiile şi procedurile prevăzute pentru realizarea construcţiilor;
•verifică existenţa expertizei tehnice în cazul lucrărilor de intervenţii asupra construcţiilor şi respectarea reglementărilor cu privire la verificarea proiectelor de către verificatori de proiecte atestaţi;
•verifică existenţa în proiect a programelor de faze determinante şi a procedurilor de urmărire specială a comportării în exploatare a construcţiilor, dacă aceasta va fi instituită;
•preia amplasamentul şi reperele de nivelment şi le predă executantului, libere de orice sarcină, alături de terenul rezervat pentru organizarea de şantier;
•participă, împreună cu proiectantul şi cu executantul, la trasarea generală a construcţiei şi la stabilirea bornelor de reper

B) în perioada execuţiei lucrărilor:
•urmăreşte realizarea construcţiei în conformitate cu prevederile autorizaţiei de construire, ale proiectelor, caietelor de sarcini şi ale reglementărilor tehnice în vigoare;
•interzice utilizarea produselor pentru construcţii fără certificate de conformitate, declaraţii de conformitate sau agrement tehnic, de procedee şi echipamente noi, neagrementate tehnic (sau cu agremente tehnice la care avizul tehnic a expirat), executarea de lucrări de către personal necalificat;
•verifică respectarea tehnologiilor de execuţie, a "Planului calităţii", a procedurilor şi instrucţiunilor tehnice, aplicarea corectă a acestora în vederea asigurării nivelului calitativ prevăzut în documentaţia tehnică şi în reglementările tehnice;
•efectuează verificările prevăzute în reglementările tehnice, semnează şi ştampilează documentele întocmite ca urmare a verificărilor, respectiv procese verbale în faze determinante, procese - verbale de recepţie calitativă a lucrărilor ce devin ascunse etc.;
•asistă la prelevarea de probe de la locul de punere în operă;
•transmite către proiectant, prin intermediul investitorului, sesizările proprii sau ale participanţilor la realizarea construcţiei privind neconformităţile constatate pe parcursul execuţiei;
•informează operativ investitorul privind deficienţele calitative constatate, în vederea dispunerii de măsuri şi, după caz, propun oprirea lucrărilor;
•verifică, în calitate de reprezentant al beneficiarului, respectarea prevederilor legale în cazul schimbării soluţiilor tehnice pe parcursul execuţiei lucrărilor;
•anunţă I.S.C. privind oprirea/sistarea/reluarea executării lucrărilor de către investitor/beneficiar pentru o perioadă mai mare de timp, exceptând perioada de timp friguros, şi verifică punerea în siguranţă a construcţiei, conform proiectului;
•preia documentele de la constructor şi proiectant şi completează cartea tehnică a construcţiei cu toate documentele prevăzute de reglementările legale;
•urmăreşte dezafectarea lucrărilor de organizare de şantier şi predă terenul deţinătorului acestuia

C) la recepţia lucrărilor:
•asigură secretariatul comisiei de recepţie la terminarea lucrărilor şi întocmeşte actele de recepţie;
•urmăreşte soluţionarea obiecţiilor cuprinse în anexele la procesul - verbal de recepţie la terminarea lucrărilor şi îndeplinirea recomandărilor comisiei de recepţie;
•predă către investitor actele de recepţie şi cartea tehnică a construcţiei după efectuarea recepţiei finale

CERINTE

•Studii superioare (domenii: energetică, electromecanică, electrotehnică);
•Autorizaţie Diriginte şantier;
•Experienţă minim 3-5 ani în domeniul instalaţiilor electrice şi al reţelelor de distribuţie;
•Cunostinţe privind verificarea execuţiei instalaţiilor electrice şi a reţelelor de distribuţie a energiei electrice;
•Cunoasterea reglementărilor legale, a prescripţiilor tehnice şi a altor normative privind verificarea, autorizarea, punerea în funcţiune, recepţia instalaţiilor electro-energetice;
•Cunoaşterea reglementărilor ANRE privind urmărirea şi recepţia lucrărilor de investiţii;
•Bune abilităţi de comunicare, de lucru în condiţii de stres, individual şi în echipă;
•Capacitate de analiză şi sinteză;
•Integritate, profesionalism, diplomaţie;
•Foarte bune abilităţi de planificare şi organizare;
•Posesor permis auto categoria B de peste 1 an;
•Eficienţă în utilizare programe calculator MS Office (Excel, Word, Outlook).

SGS este liderul mondial în domeniul inspecției, verificării, testării și certificării. Suntem recunoscuţi ca reper global pentru calitate şi integritate. Cu peste 90 000 de angajaţi, coordonăm o reţea de peste 2000 de birouri şi laboratoare în toată lumea.
Serviciile noastre de bază pot fi împărţite în patru categorii:
- Inspecţie: gama noastră cuprinzătoare de servicii de prim rang de inspecţie şi verificare, cum ar fi controlarea stării şi a greutăţii mărfurilor comercializate la transbordare, vă ajută să controlaţi cantitatea şi calitatea şi să respectaţi toate cerinţele normative relevante din diferite regiuni şi pieţe - Testare: reţeaua noastră globală de unităţi de testare, dotate cu personal informat şi experimentat, vă permite să reduceţi riscurile, să scurtaţi timpul de lansare pe piaţă şi să testaţi calitatea şi performanța produselor dumneavoastră conform standardelor de reglementare relevante privind sănătatea şi siguranţa - Certificare: prin certificare, vă oferim posibilitatea să demonstraţi că produsele, procesele, sistemele sau serviciile dumneavoastră se conformează fie standardelor şi reglementărilor naţionale sau internaţionale, fie standardelor stabilite de client - Verificare: garantăm că produsele şi serviciile se conformează standardelor globale şi reglementărilor locale. Combinând acoperirea globală şi cunoştinţele locale, experienţa inegalabilă şi expertiza în fiecare sector de activitate, SGS acoperă întregul lanţ de aprovizionare, de la materiile prime până la consumul final.