Anunț recrutare Specialist Contabilitate

Transport Urban Sinaia

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Asigură respectarea legislației financiar - contabile;
- Respectă planul de conturi în vigoare cu particularitățile convenite de companie privind detalierea veniturilor și cheltuielilor pe centrele de cost stabilite;
- Contabilizează și înregistrează registrul de casă în lei și în valută;
- Contabilizează și înregistrează deconturile, avansurile spre decontare, dispozițiile de plată/ încasare;
- Ține evidența, întocmește și introduce notele contabile ale cheltuielilor în avans;
- Ține evidența, întocmește și introduce notele contabile de amortizare;
- Întocmește lista obiectelor de inventar în folosință, în conformitate cu înregistrările contabile;
- Contabilizează și înregistrează facturile furnizorilor;
- Înregistrează/ verifică mijloacele fixe și imobilizările necorporale;
- Verifică și înregistrează jurnalul de cumpărări;
- Verifică și înregistrează jurnalul de vânzări;
- Efectuează componențe ale soldurilor conturilor și efectuează reglări pe baza acestora;
- Colaborează din punct de vedere informatic la întocmirea situațiilor financiare semestriale și anuale;
- Întocmește confirmările de sold la închiderea exercițiului pentru furnizori și clienți interni și externi;
- Asigură arhivarea în conformitate cu perioadele de păstrare cerute;
- Participă la inventarierea anuală a companiei pentru asigurarea desfășurării riguroase a inventarierii;
- Asigură documentarea procedurilor financiar - contabile (nou introduse sau îmbunătățite);
- Participă la întocmirea lucrărilor lunare de închidere a exercițiului financiar - contabil.

CERINTE

- Studii superioare de contabilitate sau finanțe;
- Capacitate de asumare a responsabilității sarcinilor;
- Urmărirea termenelor - limită;
- Experiență profesională de minim 3 ani într-un post similar;
- Cunoștințe bune operare PC (email, Word, Excel), programe de contabilitate (cunoștințele de operare Saga constituie un avantaj);
- Cunoștințe solide de legislație fiscală și contabilă;
- Abilități de palnificare și organizare, rigurozitate, spirit de echipă, abilități de comunicare;
- Utilizarea perfectă a limbii române atât vorbit, cât și scris.

Transport Urban Sinaia este o companie publică cu capital integral de stat, având drept unic acționar Consiliul Local Sinaia.
Transport Urban Sinaia are o experiență de peste 7 ani în transportul public de persoane cu mijloace de transport în comun și pe cablu. Compania administrează un patrimoniu în valoare de aproximativ 20 de milioane de euro compus din: Pârtiile de Ski Sinaia, autobuze, microbuze, autocar, parcări, instalații de transport pe cablu (Gondola Sinaia, Telescaunul Soarelui, Babyski Pârtia Nouă) și două baze sportive.