Anunț recrutare Casier

Transport Urban Sinaia

Job expirat

RESPONSABILITATI

Transport Urban Sinaia caută angajarea pe o poziție full-time a unui casier pentru sediul central al companiei.
Noul membru al echipei TUS se va subordona Directorului Economic și va colabora cu toate celelalte departamente din cadrul companiei.

CV-urile se vor depune până la data de 06.11.2015, la sediul companiei din Sinaia, Calea Brașovului, nr. 4 sau se vor trimite pe adresa de e-mail contact@tusinaia.ro.

Responsabilități:
• Răspunde de ţinerea corectă şi la zi a evidenţei primare privind activităţile de încasări şi plăţi prin casierie;
• Întocmeşte corect şi la zi chitanţele pentru sumele încasate;
• Încasează sumele de bani, prin numărare faptică, în prezenţa personelor care plătesc sau depun numerar;
• Colectează încasările de la casierii din parcări, de la conducătorii auto, de la casierii instalaţiilor de transport pe cablu;
• Întocmeşte zilnic registrul de casă ;
• Predă zilnic în contabilitate primul exemplar al registrului de casă, pentru operarea încasărilor şi plăţilor în programul de contabilitate, împreună cu documentele de casă;
• Întocmeşte dispoziţii de plată sau de încasare, după caz;
• Ridică extrasele de cont de la bănci şi le predă în contabilitate pentru a fi înregistrate;
• Răspunde de depunerea numerarului încasat în fiecare zi la bancă, în contul companiei;
• Respectă plafonul de casă, plafonul de plăţi /zi şi încasare maximă /client /zi, conform legislaţiei în vigoare;
• Răspunde de exactitatea calculelor din documentele întocmite;
• Eliberează numerar din casierie numai pe bază de documente aprobate de Directorul Economic;
• Eliberează şi încasează contravaloarea abonamentelor pentru transportul public de călători sau pentru parcări;
• Are obligaţia de a permite efectuarea controlului şi de a pune la dispoziţia organului de control a tuturor documentelor contabile, evidenţelor şi a oricăror alte elemente materiale sau valorice solicitate pe care le deţine, în vederea cunoaşterii realităţii obiectelor şi surselor impozabile sau taxabile;
• Verifică dacă documentele primite spre decontare sunt corecte (conţin elementele de identificare ale furnizorului, au codul fiscal înregistrat corect, au sumele corespunzătoare,etc.);
• Răspunde material şi disciplinar pentru pagubele produse, dacă prin faptă şi în legătură cu munca a cauzat pagube materiale companiei;
• Respectă cu stricteţe procedurile interne de lucru;
• Are obligaţia să raporteze în scris Directorului Economic şi conducerii companiei direct şi în timp util orice nereguli pe care le observă in modul de executare a sarcinilor ce revin oricărui angajat al companiei, indiferent de funcţia pe care o deţine, dacă din cauza acestor nereguli s-ar putea crea sau s-au creat deja prejudicii companiei;
• Îi este interzisă întocmirea documentelor primare necorespunzătoare sau incomplete ori acceptarea unor astfel de documente;
• Îi este interzisă încasarea şi introducerea în gestiune de sume în numerar sau orice alte bunuri sau valori de la persoane fizice sau juridice, fără a se elibera pe loc documentul justificativ, care să ateste efectuarea respectivei operaţiuni;

CERINTE

• Studii medii, liceu,şcoală postliceală;
• Experienţă profesională minim 3 ani într-un post similar;
• Cunostinţe legislaţie fiscală şi contabilă;
• Corectitudine, tenacitate, seriozitate, atitudine principială în relaţiile cu oamenii;
• Abilitatea de lucru sistematic, îndemânare de lucru cu sume de bani ;
• Capacitate de organizare a muncii;
• Bună capacitate de relaţionare cu superiorii, colegii şi clienţii companiei;

Transport Urban Sinaia este o companie publică cu capital integral de stat, având drept unic acționar Consiliul Local Sinaia.
Transport Urban Sinaia are o experiență de peste 7 ani în transportul public de persoane cu mijloace de transport în comun și pe cablu. Compania administrează un patrimoniu în valoare de aproximativ 20 de milioane de euro compus din: Pârtiile de Ski Sinaia, autobuze, microbuze, autocar, parcări, instalații de transport pe cablu (Gondola Sinaia, Telescaunul Soarelui, Babyski Pârtia Nouă) și două baze sportive.