Referent Comert Exterior

TRENKWALDER

Job expirat

RESPONSABILITATI

Trenkwalder asista partenerul sau, companie ce are ca obiect de activitate comert cu amanuntul al imbracamintei, in angajarea unui Referent Comert Exterior.
Locatia: Sibiu

RESPONSABILITATILE POSTULUI:
• Asigura aprovizionarea cu marfa de la furnizorii externi identificati;
• Procesează comenzile interne primite, le transformă în comenzi externe şi le transmite la furnizor.
• Negociaza contracte internationale cu furnizori externi si urmareste derularea acestora in conditiile si termenii conveniti;
• Intocmeste si urmareste formalitatile vamale de import;
• Asigura plasarea la timp a comenzilor si incadrarea acestora in termenele de livrare estimate;
• Mentine relatia cu transportatorii, solicita oferte si plaseaza comenzi de transport, in functie de specificul contractului extern derulat;
• Se informeaza la transportatori asupra termenelor de sosire a marfurilor incarcate, preda acestora documentele solicitate la sosirea marfii;
• Urmareste si avizeaza platile externe, cu acordul reprezentantilor societatii;
• Cunoaste regulile si legislatia internationala privind transportul de marfuri, conditiile de livrare, conditiile de plata, cat si bunele practici in comertul international;
• Cunoaste legislatia vamala romaneasca;
• Prospecteaza piata in vederea identificarii de furnizori noi sau oportunitati noi de afaceri, conform obiectivelor companiei;
• Asigura imbunatatirea continua a procesului de aprovizionare/import;
• Participa a targuri internationale in vederea identificarii de furnizori noi si noi oportunitati pe piata externa.

CERINTE

• Experienta relatii comerciale intenationale;
• Cunoasterea regulilor internationale privind transportul de marfuri, conditii de livrare, conditii de plata;
• Cunostinte bune de operare PC;
• Cunostinte avansate de limba engleza;
• Capacitate de a evalua si lua decizii prompte;
• Persoana dinamica, organizata, proactiva şi cu bune abilitati de comunicare;
• Disponibilitate la deplasari in tara si strainatate.

Trenkwalder este o companie specializata in servicii de resurse umane. Serviciile noastre: recrutare, angajare temporara, cercetari de piata, salarizare si administrare de personal,training, teambuilding.

Trenkwalder este una dintre cele mai mari companii de recrutare, selecţie şi plasare de personal din România, având 9 filiale în Sibiu, Bucureşti, Piteşti, Oradea, Timişoara, Cluj, Iaşi, Arad, Braşov cu 99 de consultanţi şi venituri consolidate de 22 de milioane de euro în 2011 (Trenkwalder şi Trenkwalder Services). Trenkwalder este membră a Asociaţiei Române a Agenţilor de Muncă Temporară (ARAMT).