Manager financiar - Sibiu

Marius Jeler Intreprindere Individuala

Job expirat

RESPONSABILITATI

In numele Clientului nostru, o importanta companie de productie din Sibiu, recrutam un Manager financiar, cu urmatoarele atributii:
• Este responsabil de indeplinirea obiectivelor departamentale si de urmarirea KPI's
• Planifica si coordoneaza activitatile Departamentului Financiar astfel incat procedurile si standardele prestabilite sa fie respectate.
• Asigura respectarea riguroasa a prevederilor legale privind activitatile din domeniul propriu de activitate si ia toate masurile legale pentru respectarea lor.
• Organizeaza si coordoneaza activitatile Departamentului Financiar în vederea prezentarii fidele a situatiei financiare.
• Asigura implementarea procedurilor si standardelor privind rapoartele financiare atat interne cat si raportari de grup, pentru ca toate tranzactiile financiare ale companiei sa fie precis si la timp inregistrate.
• Analizeaza si recomanda imbunatatiri ale sistemelor financiare, politicilor si procedurilor firmei, care sa contribuie la cresterea profitabilitatii.
• Analizeaza rationalitatea cheltuielilor în corelare cu bugetul de venituri si cheltuieli.
• Stabileste prioritati pentru plati si le esaloneaza în timp.
• Urmareste efectuarea platilor si rezolva eventualele situatii conflictuale.
• Asigura elaborarea de studii si analize cu privire la profitabilitatea activitatilor, eficienta utilizarii capitalului de lucru, evolutia acumularilor banesti, a structurii cheltuielilor materiale si a altor indicatori financiari.
• Stabileste, conform structurii organizatorice si a ROI, sarcinile si responsabilitatile personalului din subordine, in baza fiselor de post.
• Asigura si raspunde de relatia cu institutiile publice, banci, etc. privind buna desfasurare a activitatii companiei.

CERINTE

• Studii superioare – profil economic.
• Minim 5 ani experienta intr-o pozitie de conducere a unui departament financiar, de preferinta intr-o unitate de productie.
• Cunostinte avansate de limba engleza si/sau germana (vorbit si scris).
• Experienta cu sistemele de raportare IFRS, Hyperion.
• Foarte bune cunostinte de utilizare a programului SAP.
• Foarte bune cunostinte de legislatie financiar – contabila.
• Atitudine pozitiva, constructiva, capacitate foarte buna de planificare si organizare.
• Persoana analitica, orientata spre rezultate,apacitate de coordonare a unei echipe

BENEFICII OFERITE

Oportunitate majora de dezvoltare a carierei, pachet salarial competitiv, expunere internationala.
Va rugam sa trimiteti CV detaliat, in limba engleza, la adresa: jeler.marius@gmail.com. Numai candidatii selectati vor fi contactati.

DESCRIEREA FIRMEI

Servicii profesionale de recrutare si executive search.