Responsabil Import-Export ROMANIA

SC ICELAND DISTRIBUTION SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Responsabilitati / beneficii :

- cauta si identifica potentiali clienti pentru exporturile de produse din portofoliul firmei,dar si pentru alte

produse potential interesante

- intocmirea documentelor si rapoartelor specifice operatiunilor comerciale de import/export ,
conform legislatiei si normativelor in vigoare.

- urmareste derularea contractelor si comenzilor comerciale cu partenerii straini

- intocmeste si transmite oferte comerciale partenerilor ,sub directa indrumare a directorului

general

- transmite comenzile de transport ,pozitionare containere,etc. in relatie directa cu

firmele de transport/shipping ( transport containerizat),planifica incarcarile si le transmite comparti

mentului logistic de export

- pregateste documentele de export si le transmite partenerilor externi in varianta lor definitiva

- mentine legatura cu Camera de Comert si cu ceilalti colaboratori,furnizori,pentru intocmirea documentelor

specifice operatiunilor de export ( certificate de origine,fitosanitare,etc)

- intocmeste rapoarte si analize specifice, la cererea directorul general si a patronatului

CERINTE

Candidatul ideal :

- domiciliu stabil in Brasov sau imprejurimi( Sacele,Sanpetru,Cristian,etc)

- studii superioare si experienta pe un post similar ( vanzari export-import) min. 5 ani

- capacitate de comunicare si sinteza,concentrare ,echilibru emotional,rezistenta la stres

- excelente aptitudini de comunicare,negociere si adaptabilitate

- cunostinte foarte bune de operare PC ( in special pachetul MS Office,EXCEL)

- limba engleza - nivel avansat. O a doua limba constituie un avantaj.

- disponibilitate pentru program prelungit

BENEFICII OFERITE

Salariu atractiv fix + comission
Masina de serviciu
Laptop

Holding francez cu experienta de peste 50 de ani in prelucrarea si comercializarea lemnului cauta prin Iceland Distribution Responsabil Import Export Romania.