Inginer Calitate - Valcea

Faurecia Seating Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Faurecia angajeaza in departamentul de calitate din cadrul fabricii din Valcea un Inginer Calitate.

- obtine documentele de control din partea furnizorilor (ex. certificate materie prima etc.);
- analizeaza, aproba si urmareste PPAP furnizori, inclusiv R&R si Audituri de Proces;
- efectueaza reclamatiile identificate catre furnizori si raportarea lunara a neconformitatilor furnizorilor;
- reprezinta interesele clientului din punct de vedere calitativ in fabrica;
- intocmeste si monitorizeaza rapoartele 8D pana la inchiderea actiunilor incluse;
- implementeaza temporar Zidul Calitatii (intern si/sau extern) cu scopul protejarii clientului;
- participa la activitatea de actualizare a FMEA si Plan de Control ca urmare a modificarilor aparute in proces/produs;
- coordoneaza activitatea de sortare;
- intocmeste rapoarte statistice legate de satisfactia/ insatisfactia clientului.

CERINTE

Colegul/Colega care se va alatura echipei noastre ne dorim sa ne surprinda cu urmatoarele calitati:
- studii superioare in domeniul tehnic;
- minim 3 ani experienta in domeniul calitatii, in gestionarea relatiilor cu furnizorii si cu clientii;
- experienta in utilizarea instrumentelor si procedurilor de calitate: PPAP, APQP, FMEA, PFMEA, Pareto, rapoarte 8D, 5Why etc.;
- cunostinte solide privind standardele de calitate ISO 9001, TS 16949;
- cunostinte avansate de operare Microsoft Office (Excel);
- cunostinte de limba engleza la nivel avansat;
- abilitati de organizare, planificare si prioritizare a activitatilor;
- capacitatea de analiza, sinteza si reactivitate;
- abilitati de relationare si comunicare;
- initiativa in rezolvarea problemelor si luarea deciziilor in conditii de stres.

FAURECIA - important grup francez, activ in industria automotive, cu sediul general langa Paris - Nanterre, infiintata in anul 1998 continua sa isi consolideze semnificativ pozitia de lider pe piata echipamentelor auto, aflat intr-o permanenta dezvoltare.
In grupul Faurecia, cei 100.000 de angajati din cele 320 de fabrici se bucura de conditii de munca la cele mai inalte standarde si de beneficii competitive.
In Romania, grupul Faurecia este prezent inca din anul 2003, unde detine 5 fabrici.