QA Engineer - Process & Customer Responsible

CALSONIC KANSEI ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Colaboreaza cu Inginerul responsabil cu lansarea noilor proiecte in ceea ce priveste elaborarea documentatiei pentru fazele CIPPS si EPMS;
Analizeaza specificatiile interne si client / desenele interne si client / tabelele QA-A (QVCC) si elaboreaza pe baza lor specificatiile de control;
Instruieste Inspectorii in ceea ce priveste documentatia de control pentru produsele noi;
Elaboreaza Planurile de Control productie de serie in colaborare cu Departamentele Inginerie, Productie, Controlul si Planificarea Productiei si Logistica;
Colaboreaza cu Departamentul Inginerie pentru elaborarea PFMEA si PQAL;
Desfasoara audit la furnizor la solicitare, urmareste elaborarea unui plan de actiuni, monitorizeaza implementarea si verifica eficacitatea actiunilor;
Desfasoara audit intern QSES/proces/PCP si evalueaza eficacitatea actiunilor implementate ca urmare a auditului;
Colaboreaza cu celelalte departamente pentru realizarea conform planificarii a inspectiilor cerute pentru componente/materiala si produsele finite noi;
Colaboreaza cu Inginerul responsabil cu lansarea noilor proiecte pentru realizarea dosarului PPAP;
Instruieste si evalueaza Inspectorii in ceea ce priveste Procedurile si Instructiunile aplicabile departamentului Calitate referitoare la Controlul Produsului Neconform, Managementul Incidentelor de calitate, Inspectia produsului si asigura aplicarea lor;
Participa sau conduce activitati de audituri interne aplicabile liniei: audituri de proces, de produs, de livrare, de plan de control;
Conduce activitatea de QRQC, participa la investigarea cauzelor aparitiei defectelor si urmareste implementarea de actiuni pentru eliminarea cauzelor generatoare;
Coordoneaza activitatile de sortare in caz de incident;
Raspunde de implementarea controlata a Modificarilor de proces si de produs prin tinerea sub control a activitatilor aferente QA;
Are responsabilitatea si autoritatea acceptarii produsului si a opririi productiei la nivelul dat de Matricea Responsabilitatii si autoritatii pentru Calitate si Mediu;
Asigura instruirea personalului din productie sau sub-contractat care efectueaza activitati de Firewall, sortari sau reparatii.

CERINTE

Absolvent de studii superioare tehnice;
Experienta in mediu de lucru in industria autovehiculelor, intr-un post de asigurarea calitatii;
Cunostinte de sisteme de management cum ar fi ISO 14001, ISO TS 16949 / ISO 9001;
Abilitati si experienta in tehnici de asigurarea calitatii MSA, SPC, FEMA, PCP, etc;
Certificat de auditor ISO TS 16949/ ISO 9001;
Cunostinte de limba engleza – nivel mediu;
Bune abilitati interpersonale.

Calsonic Kansei is a global comprehensive automotive parts manufacturer with a strong tradition in providing high quality products and constantly bringing new value through involvement and innovation.
Calsonic Kansei Romania strives to seek out high potential candidates in order to develop true professionals that can help our company grow and achieve targets.
We, the people working for Calsonic Kansei Romania, seek to create a professional working environment in which employees can learn and develop themselves both professionally and personal, and by doing so increasing motivation throughout the recognition of every team member's efforts.