CONSILIER ÎN FORMAREA, ORIENTAREA ŞI EVALUAREA PROFESIONALĂ Şcoala de Meserii a Organizaţiei Umanitare CONCORDIA - PLOIESTI

Organizatia Umanitara Concordia Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Titularul postului va avea următoarele atribuţii şi responsabilităţi:
- sprijină procesul de invăţare şi formare profesională a tinerilor
- este implicat activ în elaborarea şi derularea planului individualizat de formare şi dezvoltare profesională a tinerilor
- elaborează şi aplică metodologia de evaluare atât a procesului integrat de invăţare, cât şi etapizat, în faze de desfăşurare, definite prin obiective intermediare
- susţine motivaţional implicarea tinerilor în procesul de învăţare, atât teoretică, cât şi practică, în vederea creşterii performanţei
- facilitează procesul de comunicare în cadrul echipei şi gestionează corect si eficient situaţiile conflictuale
- asigură relaţionarea optimă şi buna cooperare între componentele : social-educaţional, tehnic-productiv şi strategic şi de dezvoltare
- îndeplineste sarcini administrative care susţin activitatea educaţional-pedagogică a proiectului
- îndeplineşte obiectivele profesionale stabilite şi urmăreşte realizarea tuturor indicatorilor de performanţă
- întocmeşte raportările specifice către superiori.

CERINTE

- experienţă în domeniul educaţional-pedagogic şi de consiliere - min.3 ani;
- abilităţi şi competenţe profesionale de metodologie didactică ;
- experienţă în practica evaluativă (instrumentar şi metodologie);
- cunostinţe de operare PC (Word, Excel, e-mail);
- permis de conducere cat.B. – ar constitui un avantaj

Profil candidat:
- foarte bune abilităţi de comunicare;
- abilităţi de coach şi facilitare ;
- activ, dinamic, cu viteză de reacţie crescută;
- deschis pentru a lucra în domeniul social, împreună cu şi în folosul tinerilor aflaţi în dificultate ;
- profesional orientat către beneficiarii proiectului şi focusat pe găsirea de soluţii;
- cu atitudine pozitivă şi deschisă, optimist ;
- orientat pe rezultate şi cu iniţiativă ;
- foarte bune abilităţi pentru lucrul în echipă;
- capabil de foarte bună organizare şi planificare.

BENEFICII OFERITE

- salariu motivant
- posibilitatea de a lucra într-o organizaţie dinamică, serioasă şi dedicată copiilor şi tinerilor
- stabilitate a locului de muncă, alături de o echipă multidisciplinară.

CONCORDIA este o organizaţie umanitară, neguvernamentală, apolitică şi non-profit, care are ca obiectiv recuperarea şi reintegrarea socială, şcolară şi familială a copiilor şi tinerilor care provin din familii dezorganizate, defavorizate social sau direct din stradă.