Director de Vanzari Zonal - Arges

BCL Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectiv: Cresterea volumului total al vanzarilor si depasirea pragului minim stabilit la inceputul fiecarui an de activitate; Extinderea retelei de clienti; Fidelizarea clientilor

Responsabilitati:
•Prospecteaza piata de desfacere a produselor prin marketing, participari la expozitii si targuri, informari la Camera Agricola si la Camera de Comert, Industrie si Agricultura locala
•Identifica noi clienti si ii abordeaza in vederea colaborarii prin reliefarea avantajelor ofertei companiei din punct de vedere tehnic si economic
•Organizeaza simpozioane in vederea prezentarii produselor oferite de firma si instruirii clientilor pentru utilizarea produselor respective
•Stabileste orientativ gama de produse necesara satisfacerii solicitarilor clientilor din zona
•Incheie contracte pentru produsele companiei, a caror valoare totala sa fie cel putin egala cu plafonul stabilit la fiecare inceput de an
•Obtine de la clienti toate garantiile cerute de companie (contract de gaj, CEC/BO avalizat)
•Urmareste livrarea produselor la termenele si in cantitatile prevazute in contract
•Tine legatura permanent cu clientii pe perioada derularii contractului, urmareste folosirea produselor livrate, verifica periodic stadiul si starea culturilor – in special a celor gajate
•Acorda asistenta tehnica in caz de nevoie, la solicitarea clientilor
•Asigura rezolvarea reclamatiilor referitoare la calitatea si cantitatea marfurilor livrate, termenele de livrare sau alte conditii prevazute in contractele de vanzare-cumparare
•Analizeaza cererile de suplimentare sau de returnare ale beneficiarilor si propune solutii de rezolvare a problemelor
•Urmareste incasarea contravalorii produselor la termenele scadente sau preluarea de produse agricole in contrapartida
•Raspunde de recuperarea contravalorii marfurilor vandute
•Organizeaza loturi demonstrative in unitati din judet si intalniri cu clientii pentru prezentarea rezultatelor obtinute
•Distribuie contracte, facturi, oferte si materiale publicitare catre clienti
•Participa la sedinte de analiza a situatiei vanzarilor si incasarilor

CERINTE

•Pregatire profesionala: studii superioare de specialitate
•Experienta profesionala : 2-3 ani lucrati in specialitate sau activitati conexe
•Abilitati de negociere, diplomatie
•Abilitati in stabilirea si intretinerea relatiilor interpersonale
•Permis auto (categoria B)
•Experienta in vanzari
•Loialitate fata de companie
•Confidentialitate
•Prestanta, prezenta agreabilă
•Rezistenta la stres

BENEFICII OFERITE

Clientul nostru este lider pe piata de distributie a produselor de protectia plantelor.

We are a small friendly company with a personal approach to recruitment. We endeavor to treat all of our candidates how we ourselves would wish to be treated and we make every effort not to waste your time or make any false promises of work that we cannot deliver upon.