Inginer protectia mediului

Medana Laboratory SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- asigurarea documentaţiilor tehnice în vederea obţinerii autorizaţiilor de mediu, autorizaţiilor de gospodărirea apelor, avizelor de mediu pentru privatizare prin încheierea unor contracte cu proiectanţii de specialitate autorizaţi conform legilor în vigoare ;
- obţinerea autorizaţiilor de gospodărirea apelor, autorizaţiilor de mediu, avizelor de mediu pentru amplasamentele societăţii ;
- aplicarea corectă a tuturor reglementărilor legislative în vigoare ;
Atribuţii , lucrări , sarcini :
- emite comenzi şi încheie contracte cu proiectanţii de profil pentru lucrările de protecţia mediului ;
- urmăreşte primirea proiectelor la termenele contractuale şi verifică documentaţiile primite acceptându-le la plată numai dacă corespund în întregime condiţiilor impuse şi respectă legislaţia în vigoare (Legea mediului, Legea Apelor, etc.)
- urmăreşte obţinerea autorizaţiilor şi reautorizările avizelor ce cad în sarcina proiectantului autorizat cât şi a celor ce cad în sarcina beneficiarului ;
- pregăteşte şi asigură documentaţia necesară unei bune desfăşurări pentru obţinerea autorizaţiilor şi avizelor de mediu, autorizaţiilor de gospodărirea apelor, documentaţii ce nu trebuie întocmite de proiectanţi de specialitate autorizaţi;
- verifică documentaţiile tehnice primite şi acceptă sau refuză la plată facturile emise de aceştia;
- încheie documente de colaborare cu Agenţia de Protecţia Mediului şi le supune aprobării directorului general;
- urmăreşte contractele încheiate cu societăţile de proiectare specializate;
- îndeplineşte orice alte sarcini încredinţate de către şeful serviciului sau directorul general al societăţii în domeniul protecţiei mediului;

CERINTE

Abilitati de comunicare exceptionale.
Spirit organizatoric, responsabilitate.
Persoana comunicativa, analitica si organizata, capabila de lucru in echipa, flexibila si dispusa la munca de teren.
Cunostinte legislative solide in domeniul protectiei mediului si managementului deseurilor, inclusiv a ambalajelor, substantelor toxice, periculoase.
Experienta de min. 3 ani in gestiunea ambalajelor, deseurilor si protectia mediului.
Absolvent studii superioare - inginer chimist, protectia mediului;
Certificat ca Specialist Managementul Deseurilor, Responsabil de mediu. Auditor de mediu.
Foarte bune cunostinte de operare PC-Excel, Word.
Persoana foarte dinamica, organizata, cu reale abilitati de comunicare orala si scrisa.
Atentie la detalii, analitic.

BENEFICII OFERITE

Decontare transport