CONTABIL SEF - Locatia: Ludus

PSIHOSELECT

Job expirat

RESPONSABILITATI

PSIHOSELECT asista o companie specializata in producerea si prelucrarea spumelor poliuretanice, confort si tehnice in realizarea procesului de recrutare pentru pozitia de: CONTABIL SEF

Responsabilitati:

• Raspunde de intocmirea corecta si raportarea la timp a tuturor documentelor in relatia cu institutiile statului (TVA, intrastat, contributii, BNR, impozite locale, etc.);
• Verifica si asigura existenta documentelor suport corespunzatoare pentru toate conturile din balanta de verificare;
• Organizeaza departamentul contabil pentru a asigura desfasurarea fluenta a activitatii;
• Tine legatura cu consultantul fiscal al firmei pentru a asigura in continuu conformarea cu legislatia in vigoare; propune masuri preventive sau corective de fiecare data cand constata ca sunt necesare;
• Opereaza si raporteaza tranzactiile bancare;
• Efectueaza reconcilieri de solduri cu clientii si furnizorii;
• Tine evidenta asigurarilor si a leasingurilor companiei;
• Inregistrarea, urmarirea si raportarea instrumentelor de plata de la clienti;
• Intocmeste pachetele de plati catre furnizori conform termenelor de plata, a forecast-urilor si a cazurilor particulare conform instructiunilor primite;
• Opereaza tranzactiile de schimburi valutare conform instructiunilor trezoreriei grupului, eventuale depozite, platile de salarii, taxe si impozite;
• Verifica lunar reconcilierea conturilor din balanta de verificare cu documentele suport intocmite de fiecare persoana din department:
a. Receptii stocuri
b. Jurnale furnizori
c. Jurnale clienti
d. Tine sub control soldurile furnizori debitori/clienti creditori
e. Instrumente de plata
f. Salarizare
g. Taxe si impozite
h. Alti debitori si creditori
i. Casa si banca
• Urmareste indeplinirea corecta si la timp a sarcinilor din Checklist-ul lunar;
• Intocmeste rapoartele cerute de management;

CERINTE

• Absolvent al invatamantului superior economic de specialitate;
• Minimum 3 ani experienta intr-o pozitie similara;
• Cunostinte solide ale legislatiei contabile si fiscale romanesti in vigoare;
• Foarte bune cunostinte operare Microsoft Office.

Psihoselect este compania de consultanţă în resurse umane cu o experienţă de peste 10 ani pe piaţa din România. Asistăm firmele în proiecte de recrutare şi selecţie de personal pentru poziţii de top şi middle management.