CONTABIL

METALPLAST PRODINVEST SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectuarea inregistrarilor contabile in conformitate cu legislatia in vigoare;
- Inregistrarea corecta si la zi in programul utilizat a tuturor datelor de contabilitate primara si gestiune contabila: facturi de intrare de marfa, facturi de cheltuieli, incasari si plati prin orice instrumente de incasare / plata, deconturi de cheltuieli, bonuri de consum, etc.
- Inregistrarea si indosarierea facturilor si devizelor de lucrari semnate de catre clienti si urmarirea incasarilor la termen a facturilor emise catre clienti; realizarea lunara a ordinelor de compensare acolo unde este cazul.
- Colectarea si inregistrarea in contabilitate a chitantelor, dispozitiilor de plata sau incasare, deconturilor si documentelor aferente platilor efectuate de firma, completarea si inchiderea zilnica a Registrului de casa.
- Tinerea la zi a evidentelor pe furnizori si urmarirea efectuarii platilor la scadenta.

-Efectuarea de situatii si rapoarte catre managementul companiei;
- Colaborarea stransa cu celalalte departamente ale societatii.
- Participarea la inventarierea anuala
- Respecta prevederile legale in domeniu;
- Raspunde de corectitudinea inregistrarilor in contabilitatea primara si de predarea/preluarea documentelor contabile.

CERINTE

- Meticulozitate, acuratete si atentie la detalii.
- Sa fie familiarizat cu domeniul tehnic in care isi desfasoara activitatea societatea
- Lucrul in echipa;
- Abilitati bune de comunicarea cu colegii si cu celelalte departamente;
- Carnet conducere categ B
Pregatire:
studii de profil economic;
cunostinte de operare pe calculator;
Cunoştinţe specifice necesare:
-sa posede cunostinte in ceea ce priveste sistemul organizatoric si financiar-contabil;
-sa posede cunostinte in ceea ce priveste legislatia in vigoare privind domeniul financiar-contabil;
- o buna cunoastere a conducerii contabilitatii computerizate;

Societalea noastra isi desfasoara activitatea in domeniul constructiilor civile si industriale