Inginer sistem Linux

SC ENVISION SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Candidatul ar trebuie să cunoască:

· Configurarea de de bază a sistemelor, ip, hostname, dns, time, etc …

· Configurarea aspectelor de securitate a unui sistem, login, ssh, iptables, selinux

· Configurarea serviciilor de bază, DNS Bind, Apache, Tomcat, Postfix, ftp, etc …

· Instalarea de la A – Z prin toate metodele existente, command line, interfață grafică și sistem automat specific distribuțiilor Linux : Debian, Redhat, Suse.

Candidatul ar trebui să aibă cunoștințe aprofundate de :

- packaging linux, upgrade, update, patch, git, svn

· file system, LVM, disks array, ext4, zfs, xfs

· configurare NFS și tunning client și server

· configurare Bind, zone, acl, replicare

· TLS si SSL, creare de certificat, CA, schimbare de certificat, utilizare pe diverse servicii

· switching Cisco, VLAN, port configuration, trunk, Spanning-tree

· firewall Cisco ASA, access-list, nat, Anyconnect SSL, VPN Ipsec, trunking, routing

· loadbalancing Cisco ACE sau Citrix Netscaler, en mode routing, sticky SSL id

· Vmware, creare de mașini virtuale, migrare, administrare

· KVM, creare de mașini virtuale, administrare

· monitorizare sistem cu Zabbix, alerte, check, măsuri

· debbuging sistem prin analiză de loguri și scule specifice linux, kernel debug

· PostgreSQL instalare și administrare, start, stop, monitoring, debug error, replicare, backup

· MySQL instalare și administrare, start, stop, monitoring, debug error, replicare, backup

· cunoștințe de sisteme de monitoring Zabbix sau Nagios, creare alertă, modificare după șablon de scripturi de check sau de calcul de resursă

1. Operații de bază pentru pentru sistemele Linux :

a. Restart server

b. Extindere sistem de fișier, adaugare spațiu LVM sau disc

c. Gestiune de processe (kill, restart, etc)

d. Gestiune share NFS

e. Configurare sau reconfigurare network (hostneme, dns, ip)

f. Instalare server după șablon sau specific dupa cerință

2. Operații de bază pentru pentru sistemele Windows:

b. Extindere de partitie, adaugare spațiu disc

c. Gestiune de servicii și aplicații instalate

d. Creare și extindere partiție, adaugare spațiu GPT sau disc

3. Operații de bază pentru pentru sistemele Vmware :

a. Start / stop de mașină virtuală

b. Creare de mașină virtuală

c. Modificare de resursă (disc, CPU, RAM, rețea)

d. Instalare de server ESXi și includere în cluster

4. Storage Netapp, Nexenta sau Solaris ZFS :

a. Creare de share NFS sau volum disk SAN

b. Modificare de quota NFS/marime de volum

c. Creare de snapshoot

d. Monitoring scheduler de sincronizare sau snapshot

e. Verificare log și debugging

f. Tunning si verificare nivel de performanță Netapp, Nexenta

5. Cisco :

a. Creare cont VPN

b. Creare de flux prin deschidere de access-list, routage sau NAT

6. Monitoring Zabbix :

a. Configurare agent zabbix pentru host Linux sau Windows

b. Adaugare/Inhibare de alertă sau trigger asociat

c. Punere in maintenance de un server sau grup de servere

7. Loadbalancing Cisco ACE :

a. Adaugare sau înlăturare server într-o ferma

b. Creare sau inhibare de probă check

c. Creare de context prin copie de template și adaptare

d. Deschidere de flux și access-list

8. Bază de date :

a. Monitoring operațional cluster PostgreSQL

b. Monitoring operațional replicare MySQL

c. Basculare de host cluster PostgreSQL HA heartbeat

d. Backup sau restaurare bază

CERINTE

-experienta minim 1 an
-cunoasterea la nivel mediu a limbii engleze

SC ENVISION SRL este o companie de consultanta in tehnologia informatiei