INGINER RETEA - NEWORK ENGINEER, pentru companie straina - unul din leaderii mondiali in Serviciile IT&C

ANTAL International Network - Iasi office

Job expirat

RESPONSABILITATI

ANTAL International cauta specialisti pentru pozitia:
INGINERI RETEA - NEWORK ENGINEER, pentru clientul sau companie straina - unul din leaderii mondiali in Serviciile IT&C. Pozitia este localizata in Iasi
Sarcini si responsabilitati principale:
- proiecteaza, instaleaza si asigura mentenanta pentru retelele IP de tip LAN si WAN, si solutiile de routare de tip IP;
- configureaza si supervizeaza functionarea elementelor active ale retelelor IP pentru comunicatii interne de telefonie IP si date;
- asigura Nivelul 2 suport pentru instalarea si configurarea componentelor active ale retelor telefonice IP;
- executa interventii operationale in sistemul IT al companiei, conform cu structura acesteia, procedurile si strandardele interne in vigoare;
- identifica si corecteaza erorile complexe aparute in sistemele IT si asigura raspunsurile la incidentele semnalate de utilizatori, asigurand inclusiv interventii la fata locului in anumite situatii;
- asigura expertiza sa IT, in domeniul retelelor de date si telefonie IP, colegilor care deruleaza diferite proiecte in cadrul companiei;
- va face parte din diferite structuri ale echipelor tehnice de proiect, pe partea de retele de date si retele telefonice IP;
- va dezvolta specificatii tehnice detaliate, care corespund cu cerintele specifice, in cadrul echipelor de proiecte;
- identifica si recomanda strategii de dezvoltare a retelelor si de crestere a performantelor lor tehnice, prin maximizarea functionarii echipamentelor specifice de retea;
- analizeaza si evalueaza si reconfigureaza cerintele clientilor retelelor LAN si WAN;
- redacteaza rapoarte periodice;

CERINTE

Care este profilul candidatului ideal:
- absolvent de studii superioare in domeniul informaticii, sau al tehnologiei informatiei (Automatizari si calculatoare, Electronica - telecomunicatii si Tehnologia Informatiei, Inginerie Electrica - Energetica si Informatica Aplicata);
- experienta de minimani in Telecomunicatii si/sau Administrarea Retelelor;
- solide cunostinte tehnice;
- cunostinte avansate de comunicatii in retell, arhitectura de retea, protocol TCP/IP, management platformelor de retea, protocol de rutare
- cunostinte de securitate a retelelor si firewalls;
- certificare obligatorie Cisco Certified Network Associate (CCNA),

Constituie avantaje pentru angajare:
- alte certificari IT de tipul Cisco, Juniper, Alcatel constituie avantaje in vederea angajarii;
- cunostintele de tip IP/MPLS, retele LAN si WAN, VOIP, tehnologii VPN si principiile QOS reprezinta avantaje semnificative pentru angajare;

Candidatul ideal:
- are dorinta continua de a invatare si perfectionare a noilor tehnologii din domeniul IT;
- esteproactiv, orientat spre livrarea de rezultate; abilitati de rezolvare a sarcinilor;
- manifesta orientare catre asigurarea calitatii si este continuu preocupat de imbunatatirea si optimizarea functionarii echipamentelor IT de care raspunde;
- are buna abilitati de comunicare si relationare cu colegii de echipa si din alte departamente;
- bune cunostinte de limba engleza
- poseda carnet de conducere;
- are disponibilitati de deplasare in interes de serviciu;

BENEFICII OFERITE

Esti gata pentru acest nou pas in cariera profesionala?

Fiind parte din echipa acestei companii internationale, inseamna sa lucrezi pentru unul dintre leaderii mondiali in Serviciile de IT&Ccompanie stabila si puternica si unde in permanenta inveti si lucrezi cu cele mai noi tenologii si echipamente IT, si iti perfectionezi continuu cunostintele.

Sunt oferite beneficii si un pachet salarial competitiv si in primul rand un job intr-un mediu dinamic si de top, in cadrul unei echipe de profesionisti, unde evoluezi din punct de vedere al carierei profesionale.

Agentie de Recrutare - servicii de selecție de recrutare de personal; training; coaching; consiliere pentru carieră;