INGINER ELECTRONIST

Mira Telecom

Job expirat

RESPONSABILITATI

Inginerul electronist va fi responsabil de realizarea/testarea modulelor electronice ale produsului ce urmeaza a fi fabricat.

Zona funcţională: Echipamente electronice

Descriere loc de muncă (Responsabilităţi):
•Lucrul in cadrul unui laborator de cercetare pentru realizare de sisteme de securitate, comunicatii si informatica;
•Sa analizeze si sa inteleaga cerintele tehnice de realizare a produsului;
•Sa determine tipurile si cantitatea de materiale necesare pentru productie.

CERINTE

Absolvent al Facultatii de Electronică si Telecomunicatii (echivalent);

Experienţă / cunoştinţe:

•Sa aiba o gandire constructiva, adaptata la diferite cerinte;
•Sa aiba solide cunostinte teoretice in electronica;
•Sa posede abilitati de proiectare si realizare practica a circuitelor electronice;
•Cunostinte pentru cel putin un program din Orcad, Eagle, Protel, Mentor Graphics Tina, Proteus pe tehnologie SMD si TH;
•Sa determine tipurile si cantitatile de componente electronice/materiale necesare pentru realizarea unui produs;
•Sa detina experienta in electronica aplicata ( prelucrare de semnal, preamplificatoare/amplificatoare, filtre, oscilatoare, circuite acordate etc.);
•Sa aiba abilitati de lucru cu aparatura de masura si control digitala/analogica utilizata in laboratoare;
•Sa coopereze cu ceilalti membri ai echipei pentru asigurarea datelor de intrare necesare la dezvoltarea solutiilor de realizare a produselor;
•Sa posede abilitati PC( Microsoft Office : Word, Excel, PowerPoint).

Alte cerinţe:

•Gândire analitică şi capacitatea de a rezolva problemele;
•Dorinta de a invata lucruri noi in domeniul electronicii;
•Experienţa de lucru similara;
•Cunoştinte de limba engleza;

BENEFICII OFERITE

•Un loc de munca provocator, intr-un mediu creativ intr-o companie cu activitate pe proiecte internationale si nationale cu posibilitatea de dezvoltare profesionala si personala;
•Un sistem de bonus bazat pe performanţă;
•Programe de formare;
•Acces la tehnologie de ultima generatie;
•Posibilitatea de a lucra in cadrul unei echipe de implementare.

Mira Telecom is a company activating in the advanced technologies domain, based on communication and security, with over 170 employees, with its headquarter in Bucharest and 4 offices in Bacau, Brasov, Cluj Napoca and Craiova. Its main clients are mobile phones operators from Romania and abroad, governmental agencies and institutes, for which we offer turnkey solutions consisting of radio, acquisitions and civil constructions for sites, installation, integration, commissioning and maintenance.
Mira Telecom offers a high performance environment, where value and innovation are recognized and promoted and providing good conditions for personal and professional development.
Mira Telecom provides software solutions for the security market, data protection in governmental agencies and telecommunication