Specialist IT_Administrator retea_GERMANIA

ALFA-HORIZONT

Job suspendat de catre administratorul site-ului

RESPONSABILITATI

Joburi disponibile IN DOMENIUL IT:

- Inginer de sisteme IT, planifică si execută lucrări la client sau prin remote control

- Consultant de sisteme IT, vizitează clientul și stabilește în discuție necesarul clientului

- Inginer Service management IT, conduce lucrări, cu raspundere generală mai mare

CERINTE

Job description:

Systemengineer Retele și Firewall

Responsabilități:
- Supraveghere și analiza rețelelor și a componentelor de securitate
- Remedierea situațiilor de avarie și optimizarea activității în rețele și în perimetrul securității
- Concepționarea și planificarea rețelelor pentru clienți în colaborare cu echipa de resort
- Munca se desfășoară la sediul firmei prin remote spre client sau direct la locația clientului

Profil:
- Studiu de specialitate încheiat în domeniul IT sau într-un domeniu adiacent
- Cel puțin 2 ani de experiență practică în domeniu
- Experiență cu echipament al producătorilor: HP, Cisco, Sophos, Fortinet
- Certificate tehnice de specializare, exemplu: NSE4, CCNP, samd
- Cunoștințele în protocoluri uzuale în rețele
- Capacitate conceptională; Orientare spre client; Înclinații comunicative
- Cunostinte de limba germana

Systemengineer Server / Storage si Virtualizare

- consultanță pentru client, concepționare și planificare pentru soluții complexe de IT în domeniul
 server / storage (cu HP si NetApp)
 virtualizare de server (cu VMware si Hyper-V)
- susținerea echipei de vanzări în faza Pre-Sales,
preluarea dorințelor clientului si transferarea acestora în soluții individuale IT

Profil:
- Studiu de specialitate încheiat în domeniul IT său intr-un domeniu adiacent
- Cel putin 2 ani de experiență practică în domeniu
- Experiență cu echipament server / storage al producătorilor: Netapp, HP, Fujitsu
- Experiență cu soluții de virtualizare al producatorilor: VMware, Citrix, Microsoft
- Experiență în domeniul Microsft Active Directory, rețele și soluții Backup
- Certificate tehnice de specializare, exemplu: HP ASE, VCP, CCEA, MCSA,
- Capacitate concepțională; Orientare spre client; Înclinații comunicative

BENEFICII OFERITE

Beneficii:
- 40 de ore de muncă / săptămână
- 28 de zile de concediu pe an
- specializări gratuite pentru software și echipament nou în timpul serviciului, la producătorii de specialitate

alfa - Horizont, specializată in resurse umane, recrutează personal calificat în România, în special pentru industria constructoare de maşini din Germania.

alfa- Horizont România,înregistrată la Oficiul Național al Registrului Comerțului, având cod unic de înregistrare 33382845, este parte a companiei alfa-Horizont GmbH & Co. KG din Germania,iar aceasta are ca scop realizarea unei legături profesionale între România și Germania, asigurând un proces de recrutare bazat pe respectarea intereselor atât ale clienților cât și ale candidaților.

Datorită legăturilor create cu reprezentanții companiilor angajatoare, vă garantăm accesul într-o firmă de succes, cu deschidere către noi colaborări cu specialiști din afara teritoriului german.

Oferim candidaților tot suportul pentru integrarea în sistemul social german, sprijinim și luăm parte la toate demersurile necesare unei temeinice activități și colaborări în Germania, și de asemenea oferim consultanță pe parcursul întregului proces de recrutare.