Reprezentant vanzari

LIO-METAL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Se ocupa de tot ceea ce implica relaţia cu clientul (prezentări, întâlniri, propuneri, rapoarte, contracte, comenzi, necesare, livrări etc)
• Răspunde de asigurarea maximei profitabilitati pentru companie in contracte sau comenzi.
• Menţine si dezvolta relaţiile cu clienţii existenţi si trebuie sa manifeste un spirit pro-activ.
• Urmăreste evoluţia clienţilor si aduce la cunostinta conducerii orice situaţii deosebite ( întârzierii la plata, orientarea clienţilor către un alt furnizor etc).
• Preîntâmpina nemulţumirile si reacţiile negative ale clienţilor prin buna cunoaştere a acestora, lucrul in echipa cu celelalte departamente, si nu in ultimul rând prin contactul zilnic cu clienţii.
• Urmareste financiar (facturarea si încasarea sumelor datorate de către clienţi) contractele si comenzile.
• Raporteaza către management diferite situatii referitor la:
-status-ul pentru fiecare client gestionat
-activitatile desfasurate in ziua in curs
-activitatile pentru a doua zi
• Sa atraga clienti noi in fiecare luna si sa-i mentina pe cei din portofoliu cu exceptia celor ce pot avea probleme financiare.
• Sa se deplaseze pe teren in vizita la clienti, potentiali clienti si sa identifice noi posibili clienti.
• Colecteaza informatii privind concurenta si tendintele pietei.

CERINTE

- Studii medii (de preferat totusi studii superioare) un avantaj il reprezinta studiile in domeniul tehnic, metalurgie,
- Experienta de lucru in vanzari de minim 2 ani – un avantaj il reprezinta cunoasterea pietei de produse metalurgice si/sau materiale de constructii
- Cunostinte bune de limba engleza
- Bune cunostinte de utilizare computer: office (word, excel)
- Permis de conducere categoria B

BENEFICII OFERITE

- Mediu de lucru placut in echipa intr-o companie in plina dezvoltare
- Posibilitate promovare
- Mijloace de lucru: autoturism de serviciu, laptop, telefon mobil
- Bonusuri materiale functie de realizari

Companie tânără şi în plină ascensiune ce activează în domeniul comercializării şi prelucrării produselor metalurgice.