Inginer Exploatare si Mentenanta

BCL Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Participa la lichidarea incidentelor si avariilor din instalatiile electrice ale centrului, analizeaza incidentele si avariile intocmind documentele solicitate de instructiunile in vigoare;
• Elaboreaza programul formatiilor de lucru;
• Intocmeste documentatiile aferente temelor de proiectare si notelor de fundamentare;
• Urmareste prin efectuarea de controale pe santiere, calitatea si modul de executare a lucrarilor de mentenanta sau investitii precum si respectarea normelor;
• Organizeaza modul de evidenta a sesizarilor privind nivelul de tensiune, face propuneri de imbunatatire a nivelului de tensiune;
• Intocmeste conventiile de exploatare cu consumatorii si cu centrele invecinate;
• Tine evidenta punctelor slabe si periculoase din instalatii si urmareste remedierea acestora;
• Analizeaza masuratorile de sarcina si tensiune si propune masuri pentru remedierea eventualelor probleme;
• Acorda asistenta tehnica la manevre, verifica foile de manevre, dispune executarea de manevre;
• Analizeaza functionarea instalatiilor din gestiunea centrului, propune punctele de rupere a buclelor de medie tensiune si joasa tensiune;
• In baza instructiunilor in vigoare procedeaza la calibrarea si coordonarea protectiilor prin sigurantele fuzibile si intrerupatoare in retelele de joasa tensiune, sesizeaza anomaliile in selectivitatea protectiilor;
• Impreuna cu compartimentul dispecer elaboreaza instructiunile tehnice interne de lichidare a avariilor in instalatiile din gestiunea centrului;
• Propune necesarul de obiecte, scule, dispozitive de lucru, mijloace de productie si echipament de lucru pentru personalul din subordine atunci cand indeplineste rolul de sef formatie de lucru;
• Gestioneaza activitatea de schimbare a contoarelor la termen sau conform programelor de modernizare stabilite de societate;
• Gestioneaza citirea echipamentelor de masurare prin personal propriu sau contractori;
• Organizeaza actiuni de depistare a situatiilor de sustragere a energiei electrice;
• Culege date din teren si intocmeste fisele de solutie complexe;
• Verifica si avizeaza dosarele instalatiilor electrice de utilizare pentru abonati noi, sub aspectul racordarii acestor instalatii la retea si al respectarii normativelor tehnice in vigoare.

CERINTE

• Studii superioare in domeniul electroenergetic sau specializare similara;
• Cunoasterea limbii engleze la nivel mediu;
• Experienta minim un an in instalatii electrice sau intr-un domeniu similar;
• Cursuri de specialitate in domeniul distributiei de energie electrica si de legislatie in domeniul racordarii la reteaua electrica de medie si joasa tensiune;
• Persoana organizata, comunicativa, cu capacitate de concentrare buna si atentie distributiva, analitica si cu abilitati de lucru in echipa.

We are a small friendly company with a personal approach to recruitment. We endeavor to treat all of our candidates how we ourselves would wish to be treated and we make every effort not to waste your time or make any false promises of work that we cannot deliver upon.