Consilier Clientela Business Pro(per.determinata)

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

 Identifica si atrage noi clienti
 Analizeaza piata si identifica clientii potentiali, intra in relatie cu acestia si urmareste atragerea lor la banca;
 Colaboreaza cu consilierii CLICOM, CLIPRI, Responsabilii / Directorii de agentii si Directorii
 Gestioneaza si dezvolta portofoliul de clienti alocat
 Urmăreşte optimizarea rentabilităţii (VNB şi RBE) la nivelul propriului portofoliu
 Contacteaza si stabileste intalniri cu clientii in vederea prezentari produselor si serviciilor bancii, precum si a documentatiei necesare solicitarii unui angajament
 Primeste documentele necesare de la client in vederea intrarii in relatie cu banca, analizeaza si efectueaza rapoarte de intalnire, urmarind respectarea prevederilor N3D1 si a procedurilor specifice
 Negociaza cu clientii conditii derogatorii, in limita mandatelor aprobate si in concordanta cu rentabilizarea relatiei cu clientii
 In vederea acordarii de angajamente, primeste documentatia necesara, inclusiv raportul de evaluare a garantiilor, efectueaza consultarile necesare in bazele de risc interne si externe si remite documentele, spre analiza, analistului de credit; daca este cazul, asigura completarea documentatiei, in colaborare cu Analistul de credit
 Calculeaza punctajul calitativ aferent contrapartidelor cu angajamente si urmareste actualizarea semestriala a acestuia
 Asigura gestionarea relatiilor cu clientii: primeste hotararea de aprobare, informeaza clientul asupra conditiilor de aprobare, asigura semnarea contractelor de credit si de garantie, etc
 Transmite contractele semnate in Serviciul Banca
 Urmareste realizarea setarii in sistem a angajamentelor si a conditiilor derogatorii
 Pe parcursul desfasurarii contractului de credit, primeste de la clienti cererile de tragere si documentele justificative si le remite analistului de credit
 Urmareste realizarea platilor din credit conform documentelor justificative
 Efectueaza, in colaborare cu analistul de urmarire si la termenele stabilite, verificari periodice ale garantiilor, stocurilor, investitiilor realizate/in curs, etc
 Urmareste cartoteca, identifica si contacteaza clientii din portofoliu care inregistreaza restante, in vederea recuperarii acestora
 Urmareste rambursarea creditelor pentru clientii din portofoliu si reinnoirea facilitatilor de creditare
 Informeaza superiorii asupra rezultatelor intalnirilor cu clientii
 Actualizeaza permanent portofoliul de clienti alocat
 Fiabilizeaza si completeaza informatiile privind clientii din portofoliu
 Identifica necesitatile si proiectele de viitor ale clientilor
 Urmareste cresterea gradului de echipare cu produse si servicii specifice si cresterea volumului activitatii desfasurate de client cu banca.
 Fidelizeaza clientii; Contacteaza, viziteaza si mentine, in permanenta, legatura cu clientii
 Redacteaza rapoarte de activitate

CERINTE

- Studii superioare
- Experienta in domeniul bancar – de preferat
- Cunoasterea produselor si serviciilor bancii
- Cunostinte de baza in domeniul analizei financiare
- Cunoasterea documentelor normative ale bancii
- Cunostinte economice, legislative, fiscale, in legatura cu domeniul bancar.
- Cunostinte informatice : Word, Excel, PPT
- Limbi straine (engleza, franceza, s.a)
Experienta necesara: min 1 an in vanzari; experienta bancara in vanzari este un avantaj
Profilul candidatului:
- Orientare spre client
- Comunicare
- Abilitati de vanzare si persuasiune
- Cooperare, lucru in echipa
- Obisnuinta de a lucra intr-un mediu operativ
- Organizare
- Hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor
- Orientare spre rezultat

BENEFICII OFERITE

- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.