Responsabil Importuri - Logistica

Inspire Human Resources

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pentru clientul nostru – DACCA (www.dacca.ro) - firma specializata in sisteme integrate pentru pardoseli si pereti, cu departament propriu de design, prezenta la nivel national, recrutam: RESPONSABIL IMPORTURI SI LOGISTICA.

Importuri:
- Mentinerea si dezvoltarea relatiei cu furnizorii externi: urmareste derularea corespunzatoare a contractelor comerciale (conditii comerciale, tehnice, financiare);
- Achizitie produse: verificare preturi, trimitere comenzi, verificare si confirmare comenzi;
- Evaluare si propunere solutii de rezolvare a diverselor probleme asociate stocurilor, produselor neconforme, comenzilor, soldurilor, respectarii termenelor de livrare contractuale;
- Verificare corelare/corespondenta comanda-proforma-factura; verificare preturi facturi;
- Verificare conformitate caracteristici tehnice si comerciale ale produselor;
- Gestionare baza date furnizori produse, liste preturi - fise furnizori externi, update-uri;
- Verificare preturi speciale si rezervare proiecte conform comenzilor;
- Realizare rapoarte import-marfa, comenzi, proiecte rezervate;
- Evidenta mostre furnizori, urmarire recuperare mostre de la clienti;

Logistica:
- Organizare logistica in vederea livrarii (buget/timp conform contract client): identifica transportatori- Bursa Transport, verifica incarcare/descarcare marfa, tine legatura cu transportatorii pe parcursul transportului, urmarirea respectarii termenelor de livrare;
- Stabilire relatii contractuale cu transportatori agreati;
- Se asigura de buna functionare a importurilor ce necesita servicii vamale(plata TVA, obtinere DVI)

Administrativ:
Intocmeste diferite rapoarte cerute de conducerea companiei.

CERINTE

- Minim 1 an experienta pe un post similar;
- experienta in comunicarea cu partenerii externi;
- foarte bune cunoştinţe de utilizare a PC-ului (MS-Office, Excel, Word, Internet);
- experienţă în gestionarea activă a datelor clienţilor şi vânzări
- capacitate de analiză, selecţie şi corelare a datelor
- cunostinte de limba engleza – nivel avansat! – cerinta obligatorie;
- persoana atenta la detalii, comunicativa, dinamica, responsabila.

BENEFICII OFERITE

Salarizarea se va discuta in urma interviului.

www.inspirehr.ro