Inginer proiectant constructii prefabricate de beton

CONSOLIS Engineering Services Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Viitorii angajati pe postul de “proiectant inginer constructii” (COR 214.208) ai “CONSOLIS Engineering Services Romania” SRL, vor realiza proiectarea de structuri si elemente prefabricate din beton armat si/sau precomprimat, pentru tari ale Europei de Vest.
Principale responsabilitati ale viitorilor angajati:
- evaluarea incarcarilor;
- predimensionarea elementelor structurale;
- modelarea si analiza structurii, cu ajutorul programelor bazate pe Metoda elementelor Finite;
- stabilirea starilor de solicitare extrema (de dimensionare) a elementelor structurale;
- dimensionarea elementelor;
- intocmirea pieselor desenate (planselor de executie);
- intocmirea pieselor scrise (memorii, note de calcul, caiete de sarcini, etc);
- definitivarea documentatiilor tehnice.

CERINTE

CANDIDATUL IDEAL:
- este posesor al diplomei de inginer constructor, nivel licenta sau master, in "Inginerie civilă" = "Construcții civile, industriale si agricole"; sau, "Cai ferate, drumuri si poduri"; sau, "Inginerie economică";
- are 1-5 ani experienta in proiectarea constructiilor;
- are temeinice cunostinte de “AutoCAD” (2D/3D), “MathCAD” si “Microsoft Office”; avantaj major - cunoasterea/stapanirea programului "TEKLA Structures";
- are o buna cunoastere a normelor si standardelor de proiectare (in special, a Eurocodurilor);
- are cunostinte legate de modelarea si analiza structurala cu ajutorul programelor bazate pe Metoda Elementelor Finite;
- are o fire deschisa si bun spirit de echipa; da dovada de colegialitate si altruism;
- da dovada de onestitate, devotament si fidelitate;
- poseda o mare dorinta de a invata si de a se perfectiona;
- este caracterizat de mare constiinciozitate si perseverenta;
- este bun vorbitor al limbii engleze; avantaj pentru cunoasterea (suplimentara) a altor limbi de circulatie internationala (in mod special, a limbii franceze).

Candidatii interesati de o asemenea pozitie (care -atentie- trebuie sa fi aiba macar sase luni de activitate in proiectare!), trebuie sa transmita, pana cel mai tarziu in 7 iunie 2015, ora 24:00, printr-un E-mail pe adresa: liviu.cucu@consolis.com
urmatoarele documente:
- a) “Scrisoare de intentie” / “Scrisoare de motivatie”, continand (in mod obligatoriu!) si pretentiile materiale avute in vedere;
- b) CV (in limba romana si in limba engleza), care sa contina si o fotografie-portret recenta;
- c) Mic “Memoriu de activitate in proiectare” (continand descrierea tipurilor de activitati de proiectare desfasurate pana acum).

*** Atentie! ***
Dosarele de candidatura care depasesc talia de 1,5 Mb nu se vor transmite ca atasament, ci ca link de transfer/descarcare (transfer.ro sau WeTransfer.com).

BENEFICII OFERITE

- bonuri de masa (cate unul pe fiecare zi lucrata).

“CONSOLIS Engineering Services Romania” SRL este o companie a grupului sau concernului “CONSOLIS” (www.consolis.com), infiintata in vara anului 2012, pentru a presta servicii de proiectare si consultanta firmelor din cadrul grupului, care produc elemente si structuri prefabricate de beton. (Firma de productie din Romania este “ASA Cons” SRL Turda.)
In prezent, “CONSOLIS Engineering Services Romania” SRL are un numar de 25 (douazecisicinci) ingineri constructori - in departamentele de “Proiectare” si “Asistenta tehnica” si 3 (trei) doctori-ingineri constructori - in departamentul de “Cercetare”.
Manageriatul “CONSOLIS Engineering Services Romania” SRL este asigurat de catre dl. conf. univ. dr. ing. Hortensiu-Liviu CUCU (Universitatea Tehnica din Cluj-Napoca).