DIRECTOR DEZVOLTARE

SC Doralex Com SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Descriere companie:

Companie privata, cu o activitate structurata pe mai multe domenii de activitate printre care productia de pelleti disi lemne de foc. In acest domeniu s-a specializat si a reusit sa atinga cele mai inalte standarde de calitate si profesionalism.

Candidatul ideal:

• Abilitati de comunicare si interrelationare, abilitati de negociere;
• Spirit de echipa, capacitate de adaptare;
• Foarte bune capacitati de organizare si planificare;
• Experientă în coordonarea procesului de achizitie si vanzare;
• Abilitati de prezentare si tinuta business;
• Responsabilitate faţă de munca proprie şi orientare spre atingerea rezultatelor dorite;
• Disponibilitate pentru o activitate preponderent de teren.
• Cunostiinte solide in domeniul industriei lemnului
• Background in vanzarea de pelleti, lemn de foc, brichete, prefabricate din lemn, centrale termice;

Descriere job:
• Urmarirea si coordonarea procesului de aprovizionare cu materiale necesare fabricarii pelletilor si a procesarii lemnului de foc.
•Realizarea si extinderea retelei de distributie si vanzare produse catre consumatorii finali
•Cercetare de piata, contractare potentiali clienti, ofertare, vanzare, administrare activitate.
• Dezvoltarea afacerii companiei atat la nivel national cat si international prin realizarea volumelor de vanzari si stabilirea relaţiilor de parteneriat cu toţi clienţii existenti, atragerea de noi clienti, respectând standardele şi politicile companiei.

ATRIBUTII:

• Coordoneaza si asigurara intregului proces de achizitie si vanzare, in conformitate cu obiectivele, programul si standardele de calitate ale firmei.
• Elaboreaza si implementeaza strategii de achizitie masa lemnoasa produs finit lemn de foc, pellet si servicii;
Dezvolta reteaua de furnizori de materie prima;
• Elaboreaza si implementeaza strategii de distributie si vanzare produs finit- pellet/lemn de foc, catre consumatorul final;
Dezvolta reteaua de distributie si vanzare produs finit catre consumatorii finali
• Isi desfasoara activitatea atat in birou cat si pe teren, cautand si vizitand clienti potentiali si dezvoltandu-si continuu portofoliul de clienti;
• Surprinde oportunităţile de vânzare identificate prin activitatea de teren, se informeaza constant privind evolutia concurentei locale si promotiile acesteia;
Se informeaza continuu privind evolutia pietei lemnului
Prospecteaza in permanenta piata in vederea identificarii de noi clienti si a cresterii cotei de piata in zona alocata;
• Pregătește prezentari, propuneri şi contracte de vânzare;
fertare produse, negociere,contractare, urmarire derulare comenzi, urmarire incasari, recuperare creante, monitorizare)
• Urmărește evolutia noilor contracte şi face recomandări privind rezultatele activitatii din teren;
• Asigurarea suportului tehnic necesar pentru colaboratori, distribuitori, clienti in ceea ce priveste produsele comercializate
• Identifică şi rezolvă problemele aparute în derularea contractelor din punct de vedere tehnic sau/si comercial;
• Participă la elaborarea de strategii si la organizarea campaniilor de promovare pentru toate produsele societatii;
• Propune superiorilor participarea in cadrul licitatiilor;
• Participa la negocieri si licitatii de masa lemnoasa (fasonat si picior)
• Realizeaza rapoarte de activitate periodice;
• Promoveaza imaginea companiei;

CERINTE

Cerinte:

• Absolvent de Studii superioare in domeniul tehnic/industriei lemnului/silvicultura;
• Experienta profesionala generala: minim 5 ani (cinci ani) ;
• Experienta profesionala specifica in vanzari, precum si in activitatea de achizitii (minim 3 ani);
• Experienta in vanzarea de pelleti, brichete, prefabricate din lemn, centrale termice,lemn);
• Cunostinte de limba engleza la nivel conversational ( alta limba straina de circulatie internationala prezinta avantaj);
• Cunoaşterea tehnicilor de promovare de produse, a tehnicilor de vânzare şi negociere;
• Cunostinte tehnice de specialitate (materii prime si material, operatii, masini, utilaje, instalatii, flux tehnologic)
• Disponibilitate pentru deplasari;
• Permis de conducere categoria B (experienta);
• Cunostinte PC - MS Office (Word, Excel);
• Abilitati excelente de comunicare si negociere;
• Orientare catre rezultate si performanta si client
• Aptitudini de organizare, planificare si control al activitatii
• Cunoasterea legislatiei in domeniu lemnului si Respectarea regulilor impuse de legislatiea in vigoare.

BENEFICII OFERITE

Oferta:

• Salariu fix plus comision lunar la atingerea targetului;
• Autoturism, laptop si telefon de serviciu;
• Oportunitate de a lucra într-un mediu orientat spre excelenţă

DESCRIEREA FIRMEI

Firma de constructii si instalatii