Contabil Sef cu Experienta

Adecco Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Raspunde de activitatea finaciar-contabila si respectarea riguroasa a disciplinei financiare;
Raspunde de dimensionarea optima a necesarului de mijloace circulante si folosirea rationala a fondurior materiale si banesti;
Raspunde de constituirea fondurilor propriii ale companie pe seama profitului net, a altor resurse stabilite prin lege si utilizarea acestora potrivit destinatiei, cu respectarea reglementarilor legale;
Raspunde de folosirea cu eficienta maxima a resurselor materiale, a fondurilor de productie si de investitii, asigurand masuri pentru reducerea permanenta a cheltuielilor;
Raspunde de organizarea evidentei contabile si exercitarea unui control financiar riguros asupra modului cum sunt aplicate prevederile legislative pentru gestiunea eficienta a mijloacelor banesti si materiale ale organizatiei;
Raspunde de inregistrarea sistematica, cronologica a documentelor justificative care stau la baza inregistrarilor contabile, generand astfel situatii financiar-contabile, raportari care reflecta in mod just si echidistant activitatea companiei;
Raspunde de urmarirea modului de implinire a indicatorilor economico-financiari si propune masuri pentru cresterea rentabilitatii, accelerarea vitezei de rotatie a mijloacelor circulante, constituirea fondurilor proprii, gestionarea juridicioasa a acestor fonduri;
Raspunde de evidenta contabila a stocurilor de materii prime si materiale;
Raspunde de metodologia de intocmire a lucrarilor contabile, financiare;
Raspunde de analizele economice, de mentinerea permanenta a capacitatii de plata a companiei si de implinirea la termen in conformitate cu dispozitiile legale a obligatiilor fata de bugetele statului;
Raspunde de clauzele economice din contracte, precum, modalitati de plata a formelor si instrumentelor de decontare care sa asigure incasarea intr-un timp mai scurt a contravalorii prestatiilor efectuate;
Raspunde de asigurarea lichiditatilor pentru operatiuni curente;
Raspunde de intocmirea semestriala/anuala si in mod corect a bilantului contabil;
Raspunde de asigurarea profitabilitatii financiare, urmarind infaptuirea restructurarii financiare;
Raspunde de realizarea restructurarii financiare prin imbunatatirea calitatii managementului financiar;
Raspunde de raportarile si informarile directiei economice.

CERINTE

Adecco Permanent Placement recruteaza pentru unul dintre clientii sai, o companie cu traditie in zona transportului feroviar privat, in acest moment avand filiale in Ungaria, Slovacia, Slovenia, Romania, Austria si Germania. Compania are ca obiect principal de activitate transport de marfa pe calea ferata si activitati conexe (manevra, logistica feroviara) un contabil sef cu experienta.

Cerinte:
Initiativa, obiectivitate, fermitate, perserverenta, stapanire de sine;
Capacitate ridicata de previziune, organizare, coordonare si control.
Minim 5 ani experienta in domeniul financiar-contabil;
Experienta minim 3 ani in functie de conducere;
Capacitate intelectuala pentru identificarea aspectelor economice si gasirea cu usurinta a solutiilor pentru rezolvarea diferitelor situatii;

DESCRIEREA FIRMEI

ADECCO RESURSE UMANE SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 4
Nr. ORCB J40/12364/2003, CUI RO15739037
Capital social subscris si varsat: 392.440 Lei
Nr. autorizatie Agent de Munca Temporara: 17/2005
Autorizatie seria nr. B/ 0000008/25.10.2005
Nr. Operator Date Personale: 15866
Tel: 00 40 21 300 35 46, Fax: 00 40 21 300 35 54
E-mail: office@adecco.ro, Web: www.adecco.ro

ADECCO ROMANIA SRL
Romania, Bucuresti, sector 1, str. Dr. Iacob Felix Nr. 28, Etaj 3
Nr. ORCB J40/4467/2000, CUI RO 13002186
Capital social subscris si varsat: 360.575 Lei
Nr. Operator Date Personale: 15862

BUCURESTI (HQ)- Doctor Iacob Felix Nr. 28, Sector 1, Tel.: 021/300 35 46; e-mail: recrutare@adecco.ro

ARAD - Mihai Eminescu nr. 45, Tel: 0257 / 281 147; E-mail: arad@adecco.ro

BRASOV - Str Petru Rares Nr 10; Tel.: 0040 - 372/70.57.95; e-mail: brasov@adecco.ro

CLUJ - Str. Vasile Lupu Nr 36 , Tel: 0264/ 406 234; e-mail: cluj@adecco.ro

IASI - Bld. Tutora Nr. 4, bl. B4 scara D, Tel: 0232 / 206 120; e-mail: iasi@adecco.ro

ORADEA - Str. Tudor Vladimirescu Nr 26; Tel.: 0040 - 727 735 160 e-mail: oradea@adecco.ro

PITESTI - Str. Fratii Golesti Nr. 57, etaj 2; Tel: 0248 / 612 303; e-mail: pitesti@adecco.ro

PLOIESTI - Str Mercurului Nr 1, Tel: 0244/ 519 320; e-mail: ploiesti@adecco.ro

SIBIU - Str. Vasile Milea Nr 11, Ap 57, Tel: 0269 / 206 450; e-mail: sibiu@adecco.ro

TIMISOARA - Str. Popa Sapca Nr. 12 tel: 0256/ 432 211; e-mail: timisoara@adecco.ro