ASISTENT VÂNZĂRI ȘI RELAȚII PUBLICE

SC STARMAX SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

DESCRIEREA POZIȚIEI:
Obiectivele postului „Asistent vânzări și relații publice” sunt: realizarea vânzării produselor, realizarea campaniilor de comunicare și promovare a produselor companiei, menținerea și dezvoltarea portofoliului de clienți, organizarea și participarea la târguri, expoziții și evenimente.

PRINCIPALELE RESPONSABILITĂȚI:
• Asigură vânzarea produselor și serviciilor oferite de companie
• Oferă informații despre caracteristicile tehnice și modul de folosire a produselor
• Preluarea și procesarea comenzilor de la clienți, a reclamațiilor
• Creșterea numărului de clienți, dealeri și furnizori
• Operează cu registrul de casă, ține evidența încasărilor și plăților efectuate
• Realizează operațiuni de contabilitate primară și administrație, gestionează documentele de vânzare, facturi, certificate de garanție, chitanțe, bonuri fiscale, documentele de transport si alte documente relevante
• Întocmirea documentației necesare participării la licitații și achiziții publice
• Ajută la recepția mărfurilor și la realizarea inventarelor
• Planificarea și implementarea campaniilor de comunicare și promovare
• Întreținerea paginilor de internet ale companiei
• Realizează cercetări de piață, prelucrarea și analizarea datelor
• Urmărește evoluția vânzărilor, identifică și propune măsuri de îmbunătățire/optimizare
• Participă și/sau realizează documentația și materialele promoționale pentru produsele alocate
• Participă la organizarea evenimentelor locale și externe ale firmei (expoziții, târguri, sesiuni de observații, alte evenimente publice)
• Monitorizarea și analizarea acțiunilor de marketing ale firmelor concurente
• Elaborarea și trimiterea comunicatelor de presă, elaborarea de texte pentru broşuri, pliante, invitaţii, elaborarea de articole pentru site și publicațiile firmei etc...
• Traducerea manualelor și a specificațiilor tehnice aferente produselor
• Efectuarea unor activități de secretariat: se ocupă într-o manieră eficientă de apelurile telefonice / vizitatori / corespondență, asigură activitatea de protocol în cadrul întâlnirilor
• Participă la diverse activități administrative la sediul firmei (aranjarea produselor în depozit, gestiunea materialelor necesare desfășurării activității, curățenie etc.)

CERINTE

• Studii superioare finalizate într-unul sau mai multe domenii relevante (studii economice, comunicare și relaţii publice/internaționale, biologie, fizică etc...);
• Experiența în vânzări constituie un avantaj;
• Cunoștințe de contabilitate primară;
• Exprimare fluentă și corectă orală și scrisă în limba română;
• Nivel avansat de comunicare orală și scrisă în limba engleză;
• Excelente abilități de comunicare;
• Persoană serioasă, atentă la detalii, organizată și responsabilă;
• Disponibilitate și atitudine pozitivă pentru învățarea activă permanentă;
• Cunoștințe bune de utilizare PC: WORD, EXCEL, prelucrare primară de imagini, prelucrare video, Internet (html, blog, youtube, facebook);
• Abilități de negociere;
• Capacitatea de a produce soluții și idei originale sau inovative;
• Spirit de lucru în echipă;
• Capacitatea de rezolvare autonomă de probleme;
• Capacitatea de a asculta, înțelege și analiza nevoile și așteptările clientului;
• Bune abilități de prezentare a unui produs / serviciu;
• Disponibilitatea de a desfășura activități și în afara programului de lucru (expoziții, târguri, observații publice, prezentări și instalări de produse). Orele suplimentare se compensează prin timp liber.
• Interesul personal (hobby) manifest și cunoștințe într-un domeniu relevant (astronomie, fizică, microscopie, fotografie) constituie un avantaj
• Permis de conducere (categoria B)

BENEFICII OFERITE

• Oportunitatea de a vă dezvolta profesional într-o echipă mică, mediu de muncă serios și profesionist;
• Posibilitatea de dezvoltare personală într-un domeniu interesant și spectaculos;
• Salariu fix; recompense financiare și non-financiare suplimentare în funcție de rezultatele obținute în vânzare;
• Program de lucru 8 ore/zi, dar flexibil; condiții bune de muncă.

Firma STARMAX S.R.L. este specializată în producerea și distribuția de telescoape pentru astronomie și accesorii pentru acestea, binocluri, lunete, microscoape și planetarii. Situ-rile noastre sunt www.skywatcher.ro si www.starmax.ro