Contabil, Asistenta Manager (Accountant, General Administration)

Bielomatik Romania SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• General Administration and Manager Assistant
• Ensure that the accounting records are maintained completely and timely
• Liaising with state authorities
• Prepare the accounts in accordance with Romanian Accounting Standards (RAS) and IFRS
• Ensure that the reporting deadlines are met
• Ensure the proper management of payables and receivables
• Be proactive and use initiative to clarify issues
• Complete other tasks requested by the local management
• Interface with internal and external auditors and with Tax Authorities
• Keep updated with changes in tax, RAS and the Group Accounting Guidelines (HB II)
• Ensure the booking of all journal entries and accounting documents (depreciation, prepayments, revaluations)
• Ensure the preparation of balance sheet and income statements and various other accounting statements and reports
• Review and verify the accuracy of payroll records, sales and purchase ledgers
• Prepare the monthly tax and payroll returns

CERINTE

Cunoasterea bazelor in contabilitate generala si a operatiunilor contabile curente intr-o societate comerciala:
- Calculul salarial, contributii impozite, TVA si alte taxe;
- Situatii de plati si incasari, actualizare registrul de casa si inregistrarea deconturilor;
- Elaborarea declaratiilor si documentelor contabile lunare si pregatirea documentatiei necesara balantei si a bilantelor.
Cunoastere si capacitate de operare in Microsoft Office (Excel, Word)
Receptivitate, capacitate foarte buna de comunicare, de a lua decizii si a respecta termenele cerute.
Capacitate ridicata de concentrare, disciplina si motivatie.

Limba Engleza fluent si bazele minime in limba Germana
SAU
Limba Germana fluent si bazele minime in limba Engleza

O experienta de 1-2 ani in domeniul contabil mentionat poate fi un avantaj.

BENEFICII OFERITE

Implicare in proiecte complexe si provocante,
Posibilitate de a face parte dintr-o companie multinationala si de a progresa in domeniul contabil,
Training de specialitate in Germania,
Pachet salarial atractiv.
In cazul in care sunteti interesati de aceasta pozitie, va rugam sa aplicati printr-un CV cu fotografie.
O scrisoare de intentie unde va prezentati pe scurt poate fi un avantaj, daca doriti poate fi scrisa si in engleza sau in germana.
In cazul in care aplicarea dumneavoastra ne trezeste interesul va vom contacta pentru programarea unui interviu in Cluj-Napoca cu personal specializat din Germania.
Va multumim pentru eventualul interes.

Bielomatik este o companie germana specializata in constructia de linii si masini automate pentru prelucrarea hartiei, a masinilor pentru diferite tipuri de suduri a materialelor plastice (in special in domeniul automotive) si a sistemelor inteligente de lubrifiere in industrie.
Cu o rata de export de peste 80 de procente din productia totala, suntem angajati international cu peste 1000 de angajati direct in productie si reprezentati global cu mai multe echipe de service si mentenanta.
Grupul de firme Bielomatik este compus din mai multe locatii de productie si proiectare in domeniul constructiilor de masini in Germania, SUA, China si Italia. Pe langa locatiile de productie mentionate, compania detine reprezentante de marketing si service in mai multe puncte strategice de pe toate continentele. Locatia centrala de productie, respectiv fabrica mama se afla in Neuffen, in apropiere de Stuttgart, in partea de sud a Germaniei.

In Romania ne gasim in plin process de consolidare a unei companii, care are ca scop principal de activitate productie, asamblare si proiectare a componentelor si masinilor specifice din gama de produse Bielomatik. Locatia noii companii este in Cluj-Napoca, iar startul efectiv este planificat pentru sfarsitul anului 2013.

Produsele Bielomatik sunt rareori produse de serie cu grad frecvent de repetabilitate din punct de vedere tehnic, aspect care implica o atentie deosebita in consolidarea unei echipe competente. Din acest motiv suntem interesati de a recruta si a aduce in randurile noastre persoane calificate si motivate pentru a pune baza unei echipe performante, care sa se incadreze la rigorile si standardele de productie din Germania.