Telecom Engineer

ADHR Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Adhr România is looking for a Telecom Engineer for a multinational company located in Bucharest.
Responsibilities:
• CDN network HLD / LLD (including interaction with circuit switched network);
• Test list design with vendor support;
• HW / SW installation and integration, with vendor support;
• Acceptance tests execution, with vendor support;
• Troubleshooting and fault handling.

CERINTE

Required experience:
• Knowledge of CDN delivery network concept and architecture (Ericsson);
• Knowledge of Akamai CDN products;
• Knowledge of IP networking fundamentals, load balancers;
• Knowledge of audio / video standards (H261, H264, MPEG2, MPEG4, etc.)
• Basic knowledge of scripting (UNIX shells).

BENEFICII OFERITE

Our offer:
• Young and dynamic working environment;
• Professional development opportunities;
• Competitive salary and bonuses;
To apply for this position, please send a detailed CV at recrutare@adhrgroup.ro. For more informations, please contact us at 0374 944417.

Adhr România, filiala română a grupului italian ADHR GROUP SPA, este o agenţie de recrutare forţă de muncă care activează în domeniul cercetării, selecţiei, formării şi punerii la dispoziţie de personal, oferind soluţii înalt calitative şi personalizabile în domeniul resurselor umane. Suntem în fiecare zi aproape de clienţi şi candidaţi pentru a pune la dispoziţie întreaga experienţă dobândită pe piaţa italiană, aplicându-le în procesele de organizare, gestionare şi coordonare a resurselor umane. Metoda de lucru a Adhr Romania este caracterizată prin rapiditate în identificarea diverselor soluţii şi prin calitatea proceselor, caracteristici fundamentale pentru a garanta societăţilor clienţi şi candidaţilor implicaţi, satisfacerea pe deplin a cerinţelor acestora.