Tax Consultant/ Accountant

Manpower Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Multinational company offering consultancy and advice on taxation policy, fiscal representation and international HR management services, is expending its team in Romania with a Tax Consultant/ Accountant with solid English or French language skills.

Job Description:
- stay in touch with clients (ask for invoices /information / more details about operations and activities);
- check is invoices are correct from accounting point of view;
- enter the invoices in our internal system and prepare VAT registers;
- stay in touch with our foreign agencies (they may enter the invoices and agency in Romania may prepare VAT declarations on that basis);
- prepare VAT and Intrastat declarations in Romania;
- stay in touch with fiscal administration in Bucharest for all kind of explanations and interformations claims;
- preparing reports for managerial team on periodic basis.

CERINTE

Job Requirements:

- Minim 1-2 years in Accountancy;
- Economical background (taxes courses);
- Solid knowledge of Romanian fiscal legislation;
- Advanced level of French or fluency in English language;
- Good PC literacy (Excel, Word, Outlook);
- Attention to details and punctiliousness;
- High sense of responsibility.

BENEFICII OFERITE

Job location: 2nd District, central area of Bucharest
Working program: Monday- Friday, 08:00-16:00 or 09:00-17:00
Offered salary: 650- 750 euro.

ManpowerGroup este expertul global privind forța de muncă, creând soluții inovatoare în domeniu de aproape 70 de ani. În calitate de experți în forța de muncă, în fiecare zi conectăm la piața muncii peste 600,000 de persoane cu diverse abilități, într-o varietate de domenii și industrii. Familia brandurilor ManpowerGroup - Manpower, Experis, Right Management și ManpowerGroup Solutions – ajută peste 400,000 de clienți din 80 de țări și teritorii să identifice, atragă, dezvolte și gestioneze talentele de care au nevoie, oferindu-le soluții cuprinzătoare și integrate. ManpowerGroup este prezent în România de aproape 15 ani, susținând performanța, creșterea și și flexibilitatea a peste 350 de companii din toate regiunile și domeniile de activitate și conectând mii de candidați talentați și profesioniști cu experiență la oportunitățile potrivite.