Specialist Vanzari Peste Refrigerat

Alfredo Fresh SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Dezvolta si implementeaza strategia de vanzari a produselor refrigerate (peste);
Colaboreaza cu ceilalti manageri de departamente pentru a dezvolta planurile de vanzari si achizitii produse refrigerate precum si target-urile de vanzari aferente acestor produse;
Efectueaza vizite regulate in sectorul IKA in scopul promovarii produselor refrigerate din gama Alfredo foods si a generarii de oportunitati de colaborare;
Negociaza contractele si listarea produselor refrigerate in sectorul IKA;
Analizeaza tendinţelor pieţei şi propune planuri de acţiune in vederea maximizarii / protejarii profitabilitatii;
Coreleaza activitatea de vanzari si achizitii produse refrigerate a companiei cu cele de marketing si logistica;
Implementarea conditiilor comerciale agreate cu clientii si realizarea volumelor negociate;
Completeaza si preda rapoarte lunare pentru vanzari/incasari sau orice alta forma de raport privind realizarea obiectivelor planificate;
Decide asupra variatiilor de pret a produselor refrigerate in concordanta cu politica comerciala a firmei; negociaza asupra termenilor de livrare, de plata si asupra altor aspecte, in concordanta cu planul de afaceri al companiei;
Estimeaza nevoile clientilor si mentine o buna relatie cu acestia pentru cresterea potentialului de vanzari;
Monitorizeaza informatiile despre concurenta, piata, si obtine feedback de la clienti referitor la calitatea produselor si orice alt aspect relevant;
Gaseste solutii personalizate de vanzare in segmentul specific de piata: oferte etc.;
Intocmeste si gestioneaza bugetul alocat Diviziei de Produse Refrigerate a companiei.

CERINTE

Experienta de 3-4 ani in domeniul vanzarilor de peste refrigerat in segmentul International Key Account;
Rapiditate in luare a deciziilor si excelente abilitati de comunicare si negociere;
Intelege caracteristicile si tendintele pietei;
Orientare catre client/rezultate;
Abilitate in stabilirea prioritatilor/time management;
Bun comunicator;
Persuasiv;
Permis de conducere categoria B.

Unul dintre cei mai importanti jucatori pe piata romaneasca de import si distributie pentru alimente proaspete si congelate