SPECIALIST REȚEA

Eneria SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Se ocupă de buna funcționare, întreținerea și remedierea echipamentelor IT din locațiile societății (hardware și software.
- Preia cereri de echipamente noi, le comandă și le pune în funcțiune.
- Efectuează reparații de nivel de bază asupra echipamentelor hardware.
- Asigură funcționarea rețelei structurate de date (switch-uri, cabluri, prize, etc.).
- Inventariază și casează echipamentele (identificare, analiză, diagnostic, dezafectare, identificare în contabilitate.
- Instalează și configurează aplicații client pe stațiile de lucru (MS Office, Internet, Antivirus, E-mail și altele).
- Gestionează userii de domeniu (creare user name, modificare useri existenți, ștergere, etc.).
- Înregistrează și urmărește rezolvarea incidentelor în sistemul de ticketing (SPICE.
- Asigură instruirea IT în cadrul programului de integrare a noilor angajați.
- Menține relația cu furnizorii de echipamente și servicii IT și cu firmele partenere cu care serviciile și aplicațiile informatice interacționează.

CERINTE

- Experiență de minim 3 ani în domeniul IT.
- Studii superioare finalizate sau în curs de finalizare în domeniul tehnic.
- Cunoștințe generale hardware/ software/ rețele.
- Cunoașterea sistemelor de operare: Windows și Windows Server (Active Directory, File Server, Print Server, DNS, DHCP).
- Reprezintă un avantaj cunoașterea platformelor de virtualizare: Citrix Xen.
- Cunoașterea aplicațiilor: MS Office; Lotus Notes (reprezintă un avantaj).
- Cunoștințe hardware: laptop-uri, imprimante, PC-uri, componente PC, UPS-uri, scaner-e, router-e, switch-uri.
- Cunoștințe avansate TCP/IP networking, Windows domain.
- Cunoștințe bune de limba engleză; cunoașterea limbii franceze reprezintă un avantaj.

PROFIL CANDIDAT
- Atenție și meticulozitate
- Bune abilități de comunicare
- Precizie și dinamism
- Inițiativă
- Spirit analitic

DEALER AUTORIZAT DIN 1992 IN ROMANIA AL MOTOARELOR SI GRUPURILOR ELECTROGENE CATERPILLAR. COMPANIE CU CAPITAL INTEGRAL STRAIN.