Specialist Contabilitate

HR TIME SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

-> Asigura elaborarea reglementarilor contabile si implementarea proceselor specifice, in conformitate cu legislatia romaneasca in vigoare;
-> Elaboreaza situatiile financiare statutare si asigura relatia cu tertii (firma externa de contabilitate, organismele de supervizare sau altele);
-> Pregateste pachetul de rapoarte IFRS catre Grup, rapoartele catre BNR si ANAF;
-> Isi planifica in mod eficient activitatea astfel incat sa asigure respectarea tuturor temenelor de raportare;
-> Pastreaza evidenta corecta si la timp a tuturor operatiunilor financiare, contabile, a activelor fixe si elementelor de inventar;
-> Deruleaza inventarierea in conformitate cu prevederile legale;
-> Verifica si/sau inregistreaza facturile furnizor, efectueaza plati online, verifica soldurile si face rectificarile necesare, asigura arhivarea documentelor si registrelor contabile conform legislatiei.

CERINTE

-> Persoana cu experienta cel putin 2-3 ani intr-un post similar dintr-o institutie financiara nebancara, institutie de credit sau intermediere financiara;
-> Cunoasterea IFRS, a legislatiei specifice, a reglementarilor BNR privind IFN, experienta de lucru cu autoritatile;
-> Persoana analitica, organizata, cu abilitati de planificare, prioritizare a sarcinilor si respectare a termenelor specifice contabilitatii;
-> Spirit de echipa, proactivitate, bune abilitati de comunicare;
-> Buna cunoastere a programelor Office, in special Excel;
-> Poate constitui un plus experienta in administrare resurse umane.

Angajator este clientul nostru - IFN Viaconto Minicredit SA, companie membra a VIA SMS Group.

De la infiintare, Grupul si-a extins operatiunile in 5 tari din Europa, de curand fiind prezenti si in Romania si constituind o alternativa viabila pe segmentul de servicii financiare alternative celor bancare!