Specialist antifrauda

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Domeniul de activitate: Servicii Financiare

Principalele responsabilităţi:

Analizeaza/investigheaza (dupa caz) suspiciunile de frauda primite prin circuitul de alerta si solicita verificari detaliate
Asigura support de specialitate pentru CCP Grupuri/ CRSC in investigarea susiciunilor de frauda
Intocmeste rapoarte de investigare pentru cazurile investigate de catre Serviciul Investigatii
Solicita suport de specialitate de la alte entitati abilitate din cadrul Bancii
Solicita declansarea actiunilor legale ce se impun in functie de tipul evenimentului de frauda identificat si daca e cazul, propune reconstituirea conturilor clientilor
Identifica cauzele interne/externe care au favorizat generarea evenimentului de frauda

CERINTE

Experienta in domeniul bancar – minimum 5 ani
Studii superioare : economice
Cunostinte aprofundate privind activitatile de retail si/sau corporate -> persoane fizice, MICRO, Large corporate/Group Large Corporate
Contabilitate agenti economici
Experienta in domeniul antifrauda,audit, risc sau control constituie un avantaj

Profilul candidatului:

Orientare spre rezultate
Orientare catre client
Cooperare
Foarte bune abilitati de analiza, sinteza, investigare
Capacitate de evaluare si identificare a riscurilor de frauda
Deschidere spre schimbare
Integritate si transparenta actiunilor
Capacitate de organizare, hotarare si perseverenta in rezolvarea sarcinilor
Simt de raspundere ridicat, capacitatea de decizie autonoma

BENEFICII OFERITE

Oportunitatea de a lucre intr-un mediu profesionist
Tip de contract: Contract pe perioada nederminata
Doar candidatii selectati vor fi contactati pentru un interviu, restul de aplicatii fiind pastrate in baza de date a companiei pentru oportunitati viitoare.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.